fot. PAP/Rafał Guz

Główne zadania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Stabilizacja funkcjonowania instytucji i środowisk kulturalnych, ubogacanie kultury masowej elementami kultury wyższego rzędu oraz budowa sieci instytucji kulturalno-obywatelskich – to główne zadania, jakie stoją przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Priorytety tego resortu przedstawił wczoraj jego szef prof. Piotr Gliński. Wicepremier zapowiedział też kontynuowanie poszerzenia polityki dziedzictwa narodowego.

Uważamy, że jest to bardzo ważna funkcja dla polskiej wspólnoty politycznej i dla polskiego społeczeństwa. Funkcja integracyjna jest niezbędna, abyśmy we współczesnym świecie – jako społeczeństwo – funkcjonowali na odpowiednim poziomie. Stworzymy m.in. program „Niepodległa 2018”, który jest związany z rocznicą 100-lecia polskiej niepodległości. Kwestia realizacji muzeum Historii Polski. Będziemy realizowali również to, co zapowiedziałem – oddzielny projekt finansowania produkcji historycznej – powiedział prof. Piotr Gliński.

Prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca WSKSiM i KUL podkreślił, że idea przywracania przeszłości jest słuszna.

Na kulturę składa się nie tylko teraźniejszość, ale również przeszłość. Ponieważ przeszłość Polski jest bardzo bogata, wspaniała kultura, w związku z tym ważne jest, żeby kolejne pokolenia mogły mieć do tej przeszłości dostęp, zwłaszcza w czasie rozwiniętej techniki. Idea tego, żeby przywracać tę przeszłość w postaci nowoczesnych muzeów jest jak najbardziej słuszna i na pewno dzięki temu młode pokolenia będą mogły bardzo szybko docenić wartość bycia Polakiem i tożsamości polskiej – wskazał prof. Piotr Jaroszyński.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedział także uporządkowanie strumienia finansów publicznych oraz zmiany organizacyjno-strukturalne. Poinformował również, że w najbliższym czasie zostanie przedstawiony raport otwarcia.

RIRM

drukuj