(fot.PAP)

„Sprawne państwo” prof. Glińskiego

„Sprawne państwo” pod takim tytułem prof. Piotr Gliński, kandydat PiS na premiera rządu technicznego organizuje dziś konferencję prasową z udziałem ekspertów.

Początek konferencji o godz. 12.30.

Swoje pomysły przedstawią m.in. prof. Antoni Kamiński, socjolog; Paweł Soloch, b. pracownik Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz prof. Piotr Pogonowski, prawnik.

Podstawową zasadą jest rozbicie różnego rodzaju grup interesów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych; rząd techniczny ma większe szanse, aby być niezależnym od takich grup – podkreśla prof. Piotr Gliński.

– Wszystkie analizy funkcjonowania instytucji państwa w Polsce wskazują, że różnego typu grupy interesu biznesowego, politycznego – jak mówię wewnętrzne, gdyż są to niekiedy takie urzędnicze grupy, biurokratyczne interesy czy zewnętrzne – są podstawowym problemem w sprawnym funkcjonowaniu tychże instytucji. Następną kwestią jest przyjęcie zasady, że w instytucji publicznej, instytucji państwa ważne są efekty a nie procedury. Biurokracja polega często na tym, że przestrzega się pewnych procedur, natomiast nikt nie patrzy na rzeczywiste efekty funkcjonowania instytucji – powiedział prof. Piotr Gliński.

Rząd techniczny miałby także wprowadzić odpowiedzialność jednostki za decyzje, także te dotyczące stanowienia prawa.

W najbliższych dniach odbędzie się cykl takich spotkań eksperckich. Na piątek zaplanowano konferencję o kulturze; poniedziałkowe spotkanie będzie dotyczyło spraw Polonii i cyfryzacji w Polsce. Następnie we wtorek kandydat na premiera spotka się z Klubem Parlamentarnym PiS-u. 7 marca odbędzie się natomiast debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec gabinetu Donalda Tuska.

 

Wypowiedź prof. Piotra Glińskiego

Audio MP3
Pobierz

 

RIRM

drukuj