fot. PAP/Radek Pietruszka

Min. P. Gliński o wystawie dotyczącej bitwy pod Monte Cassino: Ta wystawa to jest także realizacja tego testamentu zapisanego na murze cmentarza Monte Cassino

To się tak łatwo mówi „byli bohaterami i oddali życie dla ojczyzny”, ale to faktycznie tak było. Ta wystawa jest także realizacja testamentu zapisanego na murze cmentarza Monte Cassino: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” – wskazał minister kultury prof. Piotr Gliński.

W Plenerowej Galerii Muzeum Łazienki Królewskie otwarto wystawę poświęconą 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Bitwa rozegrała się w 1944 r.

Wystawa znajduje się w miejscu wyjątkowym – galeria plenerowa to de facto ogrodzenie ogrodu, jakim są Łazienki Królewskie. Miejsce, gdzie codziennie przechodzą tysiące turystów z Polski, a także goście z zagranicy.  I to właśnie dzięki lokalizacji wystawa ma trafić do świadomości jak największej rzeszy osób.

Ekspozycja przybliża dokładny przebieg jednej z najdłuższych i najkrwawszych bitew II wojny światowej. Prezentowane fotografie powstałe w czasie walk i po ich zakończeniu, ilustrują trud zaciętych zmagań aliantów na froncie włoskim. W otwarciu wystawy wziął udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

– Ona jest skromna, ale niesamowicie wyrazista, bo to są zdjęcia utrwalające tamten czas i tamtych ludzi. Wielu z nich nie przeżyło tamtej próby, bo musieli oddać swoje życie (to, co mieli najcenniejszego) ojczyźnie. To się tak łatwo mówi „byli bohaterami i oddali życie dla ojczyzny”, ale to faktycznie tak było. Ta wystawa to jest także realizacja tego testamentu zapisanego na murze cmentarza Monte Cassino: „Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie” – powiedział szef resortu kultury.

Zdjęcia pokazane na wystawie pochodzą m.in. z instytutu i Muzeum im. Władysława Sikorskiego w Londynie oraz Imperial War Museum. Wystawę będzie można oglądać do 5 maja.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl