fot. Agnieszka Dąbrowska

Nowy Jork: Wystawa „Polacy zdobyli Monte Cassino” w 75. rocznicę zwycięskiej bitwy

W 75. rocznicę bitwy w Nowym Jorku otwarto wystawę „Polacy zdobyli Monte Cassino”. Ekspozycja znajduje się w siedzibie Stowarzyszenia Okręgu II Weteranów Armii Polskiej. Zorganizowano ją wraz z konsulatem Rzeczypospolitej Polskiej.

Na wystawę składają się 63 dokumentalne zdjęcia. Fotografie pokazują m.in. 2. Korpus Polski idący do walki, akcję ciężkiej artylerii oraz wspinaczkę komandosów na stok San Angelo. Inną grupę stanowią materiały obrazujące m.in. transport zaopatrzenia czy scenki rodzajowe.

O tym, jak wielką wartość mają te zdjęcia świadczy fakt, że z roku na rok coraz mniej jest świadków tamtej bohaterskiej i heroicznej walki polskiego oręża.  Reporterowi Radia Maryja podczas rocznicowych obchodów na Monte Casino  uczestnik walk Władysław Szwender opowiedział swoje wspomnienia z 1944 r.

– Dowódca frontu śródziemnomorskiego dał gen. Andersowi 10 minut do namysłu i powiedział: „Czy chcesz, aby 2. Korpus wziął udział pod Monte Cassino?”. Pod Monte Cassino były już trzy bitwy od stycznia i gen. Anders uważał, że na innych odcinkach też będziemy mieli takie same straty, albo i większe. Zgodził się i zdecydował, że weźmiemy udział w walce o Monte Cassino. Od tego czasu 2. Korpus objął odcinek i doszło do zwycięstwa. 18 maja 1944 roku flaga polska została zatkana na wzgórzu Monte Cassino – wskazał uczestnik walk pod Monte Cassino.

Podczas uroczystości 75. rocznicy zwycięskiej Bitwy pod Monte Cassino hołd bohaterom oddała polska Para Prezydencka oraz prezydent Włoch. Obecni byli także ministrowie polskiego rządu oraz córka gen. Władysława Andersa, senator Anna Maria Anders.

RIRM

drukuj