fot. Agnieszka Dąbrowska/Paweł Palembas

Włochy: Msza św. i wieńce na cmentarzu II Korpusu na Monte Cassino

Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino w dzisiejszą uroczystość Wszystkich Świętych została odprawiona Msza św. Uczestniczyli w niej przedstawiciele ambasady RP we Włoszech z ambasadorem Tomaszem Orłowskim i delegacje Polonii.

W ceremonii upamiętniającej żołnierzy II Korpusu udział wzięli również prezes Związku Polaków we Włoszech Urszula Stefańska-Andreini, reprezentanci lokalnych włoskich władz i przedstawiciele polskiego duchowieństwa.

Na cmentarzu pochowano ponad 1000 uczestników walk o wzgórze. W jego centralnym punkcie, przy grobie generała Władysława Andersa, złożono wieńce i kwiaty.

W Dzień Zaduszny odprawione zostaną Msze św. na polskich cmentarzach wojennych w Loreto koło Ankony, gdzie pochowanych jest ponad 1100 żołnierzy II Korpusu, a także w Casamassima w Apulii. Znajduje się tam około 430 grobów.

Również w środę uroczystości odbędą się na polskim cmentarzu wojennym w Bolonii. Wezmą w nich udział przedstawiciele konsulatu RP z Mediolanu i Polskiej Misji Katolickiej z Bolonii.

PAP/RIRM

drukuj