Włochy: prezydent A. Duda spotkał się z premierem Matteo Renzim

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Rzymie z premierem Włoch Matteo Renzim. To pierwszy punkt trzydniowej wizyty pary prezydenckiej we Włoszech.

Lipcowy szczyt NATO w Warszawie, energia, sytuacja w Libii i długofalowa strategia dla Afryki jako odpowiedź na kryzys migracyjny – to tematy rozmów, jakie poruszane były podczas spotkania prezydenta RP z premierem Włoch.

Mówiąc o lipcowym szczycie NATO, Renzi podkreślił, że będzie to spotkanie bardzo oczekiwane, ,,o wielkim znaczeniu”. Zaznaczył, że solidarność euroatlantycka ma kluczowe znaczenie. Premier Włoch wskazał także, że rozumie zainteresowanie strony polskiej niektórymi ,,gorącymi kwestiami” dotyczącymi przyszłości Sojuszu.

Renzi poinformował również, że rozmawiał z polskim prezydentem o pakiecie propozycji jego rządu dotyczącym długofalowych działań wobec Afryki, również w kontekście kryzysu migracyjnego.

Prezydent Andrzej Duda poinformował z kolei, że podczas spotkania z premierem Włoch zgodzono się co do tego, że kryzys migracyjny musi być rozwiązywany u źródeł.

– Zgodziliśmy się z panem premierem co do tego, że jeśli chodzi o rozwiązywanie kryzysu migracyjnego powinien on być rozwiązywany (…) tam, gdzie są jego źródła, to znaczy tam, gdzie dzisiaj jest trudna sytuacja, sytuacja wojenna, skąd ludzie uciekają, opuszczają swoje domy, bojąc się o swoje życie, o swoją przyszłość i o swoje dzieci, a efektem tego jest presja migracyjna – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Duda zaznaczył, że obaj z premierem Renzim są zwolennikami otwartości i solidarności europejskiej.

Wizyta prezydenta wpisuje się w kolejne rozmowy przed szczytem NATO w Warszawie. „Pan prezydent mówił wielokrotnie, że zależy mu na tym, żeby przed szczytem w Warszawie spotkać się z jak największą liczbą przywódców państw NATO” – przypomniał Marek Magierowski, dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta.

– To jest kolejna z tych serii podróży, po powrocie z Kanady. Tym razem Włochy, ale oczywiście rozmowy polityczne to jedna rzecz. Pan prezydent wygłosi także wykład w NATO Defense Collage – jest to uczelnia znajdująca się w Rzymie – przed bardzo ważnym audytorium. Odwiedzi także grób Polskich żołnierzy na Monte Casino – zapowiedział Marek Magierowski.

Jutro prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożą kwiaty na grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie. Następnie zaplanowano spotkanie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą.

W środę  para prezydencka weźmie udział w uroczystościach z okazji 72. rocznicy zakończenia zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. Zaplanowano też spotkanie prezydenta z weteranami.

RIRM/PAP

drukuj