Prezydent podpisał nowelę ustawy o ochronie przyrody dot. wycinki drzew

Prezydent Polski Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o ochronie przyrody, która zaostrza obowiązujące od początku roku liberalne prawo dotyczące wycinki drzew na prywatnych gruntach.

W pewnych przypadkach, by wyciąć drzewo, trzeba będzie wcześniej uzyskać zgodę w gminie. Zgodnie z prawem, urząd będzie mógł nie zgodzić się na wycinkę, m.in. na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków bądź jeśli drzewo będzie nosiło znamiona drzewa pomnikowego.

To ważny krok w kierunku uszczelnienia systemu ochrony przyrody – mówi poseł PiS-u Wojciech Skurkiewicz, wnioskodawca projektu ustawy.

– To bez wątpienia przyczyni się do tego, że nie będą miały już miejsca sytuacje, w których właściciele nieruchomości usuwają z nich zadrzewienia, a w następnych dniach zbywają tę nieruchomość np. deweloperom. Nie byłoby problemu wycinki drzew, gdyby samorządy, gminy czy m.st. Warszawa miały chociaż plany zagospodarowania przestrzennego, które wskazywałyby, gdzie jest przewidziana zieleń parkowa, a gdzie możliwość budowania obiektów handlowych czy mieszkalnych – wskazuje Wojciech Skurkiewicz.

Od początku roku obowiązują przepisy, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą.

RIRM

drukuj