Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią

„Zależy mi, by polskie dzieci uczyły się języka ojczystego” – te słowa skierował prezydent Andrzej Duda do Polonii zamieszkałej w Berlinie. Prezydent potwierdził gotowość do współpracy i zapewnił, że w ramach biura ds. kontaktów z Polakami za granicą będzie ona przełomowa.

Podczas swojej wizyty w Niemczech prezydent Andrzej Duda spotkał się z Polonią. Już przed ambasadą mógł liczyć na ciepłe przywitanie, bo Polacy mieszkający u naszego zachodniego sąsiada pokładają w nowym prezydencie ogromne nadzieje.

– Chcemy przywitać prezydenta RP. Wspieramy go, mamy nadzieję, że spełni obietnice i nadzieje, które w nim kładziemy, że zostaną zrealizowane i będzie to godny prezydent. Może Polska zacznie w końcu kwitnąć – powiedział Łukasz.

Obietnice, o których wspomina Łukasz, Polak mieszkający w Berlinie, to między innymi biuro ds. kontaktów z Polakami za granicą.

– Chciałbym, by to biuro z państwem współpracowało, bo są ważne sprawy, które musimy prowadzić. Dziękuję, że na co dzień, tutaj, w Niemczech, stoicie na straży prawdy historycznej, stoicie na straży interesu RP i Polaków – mówił do Polaków prezydent Andrzej Duda.

Prawda historyczna i interesy Polski są często naruszane. Dlatego prezydent potępił stosowanie przez media na całym świecie, wysokich przedstawicieli poszczególnych państw, a także inne osoby, kłamstwa mówiącego o polskich obozach śmierci.

– Możemy być dumni z naszej historii, bo to jest piękna historia. My nie mamy się czego wstydzić. Nie pozwolimy, by nas obrażano przekłamując historię. Dziękuję wszystkim, którzy interweniują, gdy gdziekolwiek – czy tu, czy w innych miejscach na świecie – pojawia się to określenie dotyczące obozów śmierci, nie będę go powtarzał, żeby go nie powielać – powiedział prezydent.

Andrzej Duda w rozmowie z prezydentem Niemiec pytał o język polski w niemieckich szkołach. Mimo, że gwarantuje nam to dwustronny traktat, ta kwestia nadal nie jest wypełniana przez naszych partnerów.

– Bardzo mi na tym zależy, żeby nasze dzieci uczyły się języka polskiego – gdzie to możliwe – jako języka ojczystego. Przynajmniej, żeby mogły się uczyć w szkołach w Niemczech, jako języka obcego. To jest dzisiaj problem, bo jest w traktacie, a nie do końca zostało zrealizowane. Musimy o to apelować. Ja apelowałem do pana prezydenta, by swoim autorytetem wsparł te starania – dodał Andrzej Duda.

Wszystko dlatego, że Polacy chcą się uczyć języka ojczystego, mieć kontakt z polską kulturą i pielęgnować historię. W tym celu sami podejmują szereg inicjatyw.

– Począwszy od tego, że jest Polska Misja Katolicka i staramy się chodzi na Msze św., to uczestniczymy w lidze berlińskiej. Odnosimy całkiem niezłe rezultaty. Także mamy się czym pochwalić. Staramy się współpracować z Kościołem polskim, angażować się w historyczne, patriotyczne inicjatywy – mówił Łukasz.

W trakcie swojej wizyty w Berlinie prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Joachimem Gauckiem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl