fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent RP: Wolna i suwerenna Polska była największą miłością Jana Olszewskiego

Wolna, suwerenna i niepodległa Polska była największą miłością b. premiera Jana Olszewskiego, o którą walczył, dla której się trudził, której służył całym swoim pięknym życiem – napisał prezydent Andrzej Duda w księdze kondolencyjnej wystawionej w KPRM.

„Z głębokim żalem żegnam ś.p. Pana Premiera Jana Olszewskiego, znamienitego prawnika, adwokata-obrońcę opozycji czasów PRL, ale i niezłomnego opozycjonistę antykomunistycznego. Człowieka, który był nie tylko świadkiem historii, ale który dzieje Polski współtworzył, był ich współlokatorem – jako młody uczestnik Powstania Warszawskiego, opozycjonista, polityk, premier, doradca prezydenta RP, Kawaler Orderu Orła Białego” – napisał prezydent.

Andrzej Duda podkreślił, że Jan Olszewski wszystko to „uczynił z pobudek patriotycznych w poczuciu obowiązku wiernej służby Ojczyźnie i Narodowi”.

„Wolna, suwerenna i niepodległa Polska była jego największą miłością, o którą walczył, dla której się trudził, której służył całym swoim pięknym życiem. Dziękuję Panie Premierze. Spoczywaj w Pokoju. Cześć jego pamięci!” – napisał prezydent.

Jan Olszewski odszedł w wieku 88 lat. Był premierem w latach 1991-1992, obrońcą opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że pogrzeb byłego premiera odbędzie się w sobotę. Według nieoficjalnych informacji z Kancelarii Prezydenta RP żałoba narodowa po jego śmierci będzie trwała od czwartku od godz. 12.00, do soboty o godz. 18.00.

PAP/RIRM

drukuj