Trwa wizyta prezydenta Iraku w Polsce

Prezydent Iraku Mohammed Fuad Masum Khader rozpoczął dziś dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Dziś spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Głównymi tematami rozmów prezydentów Polski i Iraku były kwestie bezpieczeństwa, eksport polskiej żywności, a także działania mające na celu rozwój współpracy gospodarczej.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Andrzej Duda wskazał na zasługi władz Iraku i tamtejszej armii w przywracanie pokoju oraz walce z zagrożeniem terrorystycznym.

– To, że na tak wielkich terenach przywracany jest teraz pokój, że ludzie mogą znowu zacząć żyć normalnie, jest wielką zasługą zarówno władz irackich, jak i wojsk irackich i tego poświęcenia, które iraccy żołnierze w trudzie bojowym tam przez ostatnie lata realizują – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent Polski poinformował też, że pytał o sytuację chrześcijan w Iraku.

Mówiąc o relacjach polsko-irackich, prezydent ocenił, że dzisiejsze spotkanie stanowi bardzo dobry krok w kierunku wzmocnienia relacji politycznych, ale i gospodarczych. Wskazał m.in. na zacieśnianie współpracy między spółkami obu krajów dotyczącej wydobycia węglowodorów, gazu.

Rozmowy dotyczyły też współpracy Polski i Iraku w zakresie rolnictwa. Prezydent podkreślił, że w tym zakresie przed Polską stoi perspektywa m.in. eksportu polskiej żywności do Iraku, choćby polskiej wołowiny.

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Iraku. Również dziś prezydent Republiki Iraku ma złożyć wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Na jutro zaplanowano spotkanie prezydenta Fuada Masuma z premier Beatą Szydło.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl