Prezydent uda się jutro do Grecji

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą udaje się w niedzielę z oficjalną wizytą do Grecji. Ważnym tematem rozmów będzie polityka europejska, zwłaszcza w kontekście problemu migracji – zapowiada szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W trakcie trzydniowej wizyty prezydent spotka się z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem, premierem Aleksisem Tsiprasem oraz przewodniczącym parlamentu Nikosem Voutsisem.

Według Krzysztofa Szczerskiego, głównymi tematami rozmów prezydenta w Grecji, będą zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa, przyszłość UE oraz relacje dwustronne, w tym szczególnie współpraca gospodarcza. Szef gabinetu prezydenta podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat dwustronna wymiana handlowa wzrosła o ok. 60 proc., a w minionym roku obroty między naszymi krajami osiągnęły rekordową wysokość prawie 1,3 mld dol.

„Ważnym tematem rozmów będzie również polityka europejska, zwłaszcza w kontekście problemu migracji” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister przypomniał, że polscy strażnicy graniczni uczestniczą w zabezpieczaniu granicy na greckich wyspach na Morzu Egejskim.

Prezydent w Grecji otworzy również polsko-greckie Forum Innowacji i Zielonych Technologii.

Andrzej Duda uczestniczyć będzie także w spotkaniu polskich przedsiębiorców sektora stoczniowego z greckimi armatorami oraz w prezentacji autobusu elektrycznego przedsiębiorstwa Solaris Bus & Coach i wozu strażackiego firmy WISS Wawrzaszek.

Prezydenci Polski i Grecji zainaugurują też wystawę poświęconą polskiemu i greckiemu bohaterowi z okresu II wojny światowej, Jerzemu Iwanowowi-Szajnowiczowi. Z tej okazji prezydent Duda wygłosi wystąpienie dla korpusu dyplomatycznego i przedstawicieli greckich elit politycznych i intelektualnych.

Anrzej Duda spotka się również z przedstawicielami Polonii w Grecji oraz wręczy odznaczenia państwowe jej najbardziej zasłużonym reprezentantom.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl