By MSgt John Nimmo Sr. - http://www.defenseimagery.mil/imageRetrieve.action?guid=90198a13655418c161d8c935961bc4bb302bc538&t=2, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26519609

USA/ CNN: pokazowy przelot F-35 nad Białym Domem dla Dudy

Władze USA planują pokazowy przelot dwóch samolotów myśliwskich F-35 nad Białym Domem podczas środowej wizyty w nim prezydenta Polski Andrzeja Dudy – informuje CNN, powołując się na źródła w amerykańskiej administracji.

W ocenie telewizji CNN prezydent USA Donald Trump „znany jest z rozkoszowania się” wojskowymi aspektami swojego urzędu.

„Jednak przelot wojskowego samolotu nad Białym Domem jest niezmiernie rzadki” – zauważa portal tej stacji.

Rzecznik Białego Domu w kwestii przelotu oświadczył, że „na teraz nie ma nic do zakomunikowania”.

CNN przypomina, że trwają „przygotowania dwóch rządów do ogłoszenia wzmocnionej obecności wojskowej USA w Polsce”. Ma to być zakomunikowane podczas wizyty Dudy w Białym Domu.

„Polska podejmuje również kroki, by zakupić nowe F-35 od USA, a minister obrony (Mariusz Błaszczak – PAP) odwiedził w tym tygodniu bazę siły powietrznych w Eglin na Florydzie, by obserwować samoloty w akcji” – odnotowuje CNN.

Duda i Trump mają według amerykańskiej telewizji podpisać w środę wspólną deklarację polityczną. Przewidywać ma ona wysłanie do Polski dodatkowo 1000 amerykańskich żołnierzy na zasadzie rotacyjnej.

Deklaracja ta – zastrzega CNN, powołując się na źródła w administracji w Waszyngtonie – „znacząco poprawi relacje wojskowe między USA i Polską” oraz „będzie zgodna z Aktem Stanowiącym NATO-Rosja”.

PAP/RIRM

drukuj