Prezydent podpisał projekt ustawy dot. wieku emerytalnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał projekt ustawy w sprawie obniżenia wieku emerytalnego. Jeszcze dziś ma on  trafić do laski marszałkowskiej. Prezydent ma nadzieję, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tej kadencji Sejmu.

Jeżeli nie zrobi tego koalicja PO PSL –  jak dodał –  projekt zostanie złożony po jesiennych wyborach parlamentarnych.

Obniżenie wieku emerytalnego to deklaracja Andrzeja Dudy z kampanii wyborczej.

– Był to wielki postulat, który dziś będzie zrealizowany. Myślę, że wreszcie nadszedł czas na to, aby ludzie, którzy sprawują władzę, którzy zostają wybrani w powszechnych wyborach, realizowali swoje zobowiązania. Mam nadzieję, że jest to moment początku zmian Rzeczypospolitej, że ten, kto został wybrany w powszechnych wyborach realizuje to, do czego wyraźnie się zobowiązał. Chciałbym, żeby stało się to regułą na przyszłość. Chciałbym, żeby w ten sposób ludzie władzy przyczyniali się do odbudowy zaufania do państwa, a przede wszystkim odbudowy zaufania do polityków – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Rząd Donalda Tuska w 2012 r. podwyższył wiek emerytalny do 67 lat i wprowadził stopniowe zrównanie go dla kobiet i mężczyzn.

Prezydent podczas konferencji prasowej powiedział, że jego projekt daje Polakom prawo do emerytury.

– Ta ustawa przywraca wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn. I co chcę bardzo mocno powiedzieć – ona daje prawo do emerytury. Prawo, tzn., że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, może to zrobić, ale może też – jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuję w sobie jeszcze siłę, jeżeli ma takie możliwości – pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, po to żeby się nadal realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli chce się na przykład zająć wnukami czy też w zupełnie inny sposób dalej prowadzić swoje życie w sposób poza zawodowy, może zacząć pobierać emeryturę – dodał prezydent.

Prezydent chciał zapytać Polaków czy zgadzają się na obniżenie wieku emerytalnego poprze referendum 25 października. Do plebiscytu jednak nie dojdzie, ponieważ Senat – głosami koalicji rządowej – odrzucił wniosek w tej sprawie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl