fot. twitter.com

Prezydent: SG dzielnie broni granic Polski w czasach presji migracyjnej

Dzielnie bronicie naszych granic w czasach tak trudnych dla Europy, w czasach niezwykłej presji migracyjnej – mówił dziś w Zamościu prezydent Andrzej Duda zwracając się do funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Na Rynku Wielkim w Zamościu trwają centralne obchody święta Straży Granicznej.

„W czasach, w których wiele granic nie obroniło się, wy obroniliście naszą granicę, wy bronicie naszej granicy” – powiedział Andrzej Duda, nawiązując do kryzysu migracyjnego w Europie.

Prezydent podczas uroczystości m.in. wręczył nominacje generalskie pochodzącemu z Zamościa komendantowi głównemu SG Markowi Łapińskiemu, a także jednemu z jego zastępców Tomaszowi Pradze.

„Panie komendancie, panie generale, jestem ogromnie wzruszony, że mogłem wręczyć panu tę nominację generalską w pana mieście, w Zamościu. Mieście tak niezwykle pięknym, tak niezwykle wrytym, wrośniętym jak w serce w polską historię i w polską tradycję, mieście wpisanym na listę światowego dziedzictwa kulturowego i historycznego UNESCO, mieście absolutnie niepowtarzalnym, mieście – można powiedzieć – cudownym, do którego zawsze przybywam z niezwykłą radością i przyjemnością” – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent, gratulując promowanym i wyróżnionym oficerom oraz ich rodzinom, podziękował im „za wspaniałą służbę i stanie na straży granic Rzeczpospolitej”.

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, w opublikowanym z okazji Święta Straży Granicznej krótkim spocie filmowym, podkreślał, że Straż Graniczna odgrywa ogromną rolę w bezpieczeństwie państwa polskiego.

– Od dwudziestu sześciu lat Straż Graniczna służy Polsce, strzegąc jej granic. Wspieracie swoim profesjonalizmem naszych partnerów za granicą. W trudnych czasach, w dobie zagrożenia terroryzmem, dzięki Wam możemy spokojnie patrzeć w przyszłość. Wasze codzienne starania o to, aby nasz kraj był bezpieczny odnoszą skutki. Kontrolujecie ruch graniczny, zwalczacie nielegalną imigrację i przestępczość przygraniczną. Jesteście najlepszą gwarancją naszego bezpieczeństwa. Jestem dumny z Waszej skuteczności – powiedział Mariusz Błaszczak.

PAP/RIRM

drukuj