fot. PAP/Leszek Szymański

K. Szczerski: Podczas wizyty w USA nie jest planowane spotkanie prezydenta Dudy i prezydenta Trumpa

Podczas najbliższej wizyty w Stanach Zjednoczonych nie jest planowane spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Donalda Trumpa – poinformował we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Zaznaczył jednocześnie, że spotkanie prezydentów jest planowane na ten rok.

Wizyta prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych, w której towarzyszyć mu będzie małżonka Agata Kornhauser-Duda, rozpocznie się w środę. W czwartek Andrzej Duda w Nowym Jorku w siedzibie ONZ – w związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – poprowadzi otwartą debatę wysokiego szczebla nt. roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W czasie wydarzenia zaplanowano jego wystąpienie.

Krzysztof Szczerski został zapytany na konferencji prasowej, czy podczas najbliższej wizyty planowane jest spotkanie prezydent Dudy z prezydentem Trumpem.

„W czasie tej wizyty nie planujemy takiego spotkania” – poinformował.

„To wynika z kalendarza i bogatego programu tej wizyty, i także z chęci odbycia jej w sytuacji, w której ona dobrze wybrzmi. To musi być wydarzenie osobne, które będzie miało swoją wagę” – tłumaczył minister Szczerski.

Jak dodał, „polski prezydent nie bywa w Białym Domu szczególnie często, więc to jest wydarzenie, które ma osobną wagę polityczną”. Podkreślił jednocześnie, że spotkanie prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych jest planowane w tym roku.

PAP/RIRM

drukuj