fot. PAP/Jacek Turczyk

Zakończyło się spotkanie prezydentów Polski i Chin

Mam nadzieję, że Polska stanie się bramą do Europy dla Chin – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpingiem.

Prezydenci Polski i Chin podpisali dziś oświadczenie o ustanowieniu wszechstronnego strategicznego partnerstwa między Polską a Chinami.

Prezydent Duda podczas oświadczeń dla prasy podkreślił, że wizyta ta pokazuje jednoznacznie intensyfikację relacji Polski z Chińską Republiką Ludową na stopniu dyplomatycznym i gospodarczym.

– Mam nadzieję, że Polska stanie się taką swoistą bramą do Europy dla Chin, nie tylko pod tym względem symbolicznym, ale przede wszystkim także faktycznie pod względem gospodarczym, że będą realizowane wspólne inwestycje, że będzie realizowana współpraca, która umożliwi wykorzystanie naszego potencjału portowego. Myślę tutaj przede wszystkim o Porcie Gdańskim, bo tam mamy terminal dużych głębokości. Tam mogą wpływać największe kontenerowce, jakie w ogóle istnieją na świecie i tam może się rzeczywiście odbywać ta niezwykle intensywna wymiana towarowa i wymiana gospodarcza – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Chińska para prezydencka przybyła do Polski wczoraj i zakończy swoją wizytę jutro.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj