Prezydent Duda odznaczył ks. abp. Migliore

Kończący misję w Polsce nuncjusz apostolski ks. abp Celestino Migliore został w poniedziałek odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. O wręczeniu odznaczenia poinformowano w mediach społecznościowych.

Order Zasługi RP jest nadawany cudzoziemcom i Polakom zamieszkałym za granicą, którzy swą działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Polskę z innymi państwami i narodami.

Ks. abp Migliore jest nuncjuszem w Polsce od 2010 r, gdy zastąpił ks. abp. Józefa Kowalczyka – pierwszego nuncjusza po odnowieniu przez RP stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Pod koniec maja Watykan poinformował, że Arcybiskup został mianowany nuncjuszem w Rosji. Do tej pory nie podano, kto będzie nowym przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Polsce. Misja ks. abp. Migliore ma potrwać do Światowych Dni Młodzieży, które mają odbyć się pod koniec lipca.

Ks. abp Celestino Migliore jest jednym z najbardziej znanych watykańskich dyplomatów. 1 lipca skończy 64 lata. Bezpośrednio przed nominacją na nuncjusza w Polsce był przez osiem lat stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku, a wcześniej także stałym obserwatorem przy Radzie Europy w Strasburgu.

Celestino Migliore święcenia kapłańskie otrzymał w 1977 r. Studiował w Centrum Studiów Teologicznych w Possano i na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Po ukończeniu w 1980 r. Papieskiej Akademii Kościelnej, rozpoczął służbę dyplomatyczną. W latach 1980-84 pracował jako attaché i drugi sekretarz przy Delegacji Apostolskiej w Angoli. Stamtąd został przeniesiony do Nuncjatury Apostolskiej w USA. W 1988 r. na rok trafił do Nuncjatury Apostolskiej w Egipcie. Od 1989 r. do 1992 r. pracował w Nuncjaturze Apostolskiej w Polsce. Następnie został mianowany specjalnym wysłannikiem w roli stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Radzie Europy w Strasburgu we Francji.

Od grudnia 1995 r. do października 2002 r. ks. abp Migliore pełnił funkcję zastępcy sekretarza ds. relacji z państwami w watykańskim Sekretariacie Stanu. W tym czasie był odpowiedzialny za utrzymywanie kontaktów z krajami azjatyckimi, które nie miały jeszcze stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Z tej racji jako szef delegacji Stolicy Apostolskiej był z wizytami w Chinach, Wietnamie i Korei Północnej. Wykładał też dyplomację kościelną na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie.

W 2001 r. w Nowym Jorku ks. arcybiskup Migliore przewodniczył Delegacji Stolicy Apostolskiej na konferencji ONZ w sprawie nielegalnego handlu bronią. Reprezentował również Stolicę Apostolską w różnych europejskich stolicach podczas licznych spotkań związanych ze Światową Organizacją Handlu, Europejską Komisją Ekonomiczną, Unią Europejską i Bliskim Wschodem.

30 października 2002 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem i nuncjuszem apostolskim, stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl