Katowice: Prezydent Andrzej Duda o naprawie Rzeczpospolitej

W Katowicach trwa pierwsza edycja Forum dla Wolności i Rozwoju. W obradach wziął udział prezydent Andrzej Duda, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Forum to obywatelski projekt, który skupił ekspertów ze świata biznesu, nauki i polityki. Ich praca ma się zakończyć opracowaniem szkiców ustaw z zakresu efektywności publicznej gospodarki.

Wśród sformułowanych już postulatów znalazło się, m.in. ujednolicenie prawa bankowego w formie nowego aktu prawnego. Ekonomista dr Marian Szołucha wyjaśnił, że miałby powstać kodeks bankowy na wzór kodeksu cywilnego.

Kodeks taki zawierałby przynajmniej ustawę prawo bankowe, ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym i ustawę o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym. Drugi postulat – ujednolicenie regulacji dotyczących działalności firm pożyczkowych i ujęcie ich również w jednym akcie prawnym, względnie podzielenie przepisów według kategorii: przedmiotowe i podmiotowe; ponadto, stworzenie rejestru tej grupy podmiotów, objęcie jej nadzorem formalnym oraz podwyższenie minimalnego kapitału zakładowego. Postulat trzeci – stworzenie regulacji umożliwiających inwestowanie w nieruchomości poprzez notowane na giełdzie papierów wartościowych spółki typu REIT, co prowadziłoby za przykładem innych państw europejskich i pozaeuropejskich do rozwoju polskiego rynku nieruchomości komercyjnych – tłumaczył dr Marian Szołucha.

Uczestnicy Forum dla Wolności i Rozwoju postulują również powołanie Rady Przedsiębiorców, która miałaby wpływ na tworzone ustawy.

W sferze innowacyjności chcą zwiększenia poziomu komercjalizacji wiedzy poprzez, m.in. stworzenie portalu innowacji. Za jego pośrednictwem będzie można zlecać badania, kupować licencje i patenty, a także pozyskiwać wiedzę o prowadzonych projektach badawczych.

Sekretarz generalna Forum dla Wolności i Rozwoju prof. dr hab. Barbara Piontek przekazała te propozycje prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Wierzymy, że przedstawione dzisiaj postulaty staną się polem do dyskusji i będą drogą dla budowania ścieżki wzrostu i rozwoju. Naszym mottem podczas całej pracy jest wolność osadzona w prawie, bowiem wierzymy, że ta wolność jest źródłem obfitości dóbr. O tę wolność i o takie prawo dzisiaj nie tylko zabiegamy i postulujemy, ale chcemy je tworzyć ku chwale Ojczyzny – podkreśliła prof. dr hab. Barbara Piontek.

Prezydent Andrzej Duda podziękował za zaproszenie i zorganizowanie spotkania.

Jest to dla mnie prawdziwa emanacja społeczeństwa obywatelskiego, że to spotkanie i ta państwa praca – wielka, za którą ogromnie dziękuję; która tutaj jest zmaterializowana, w tej białej księdze – ma miejsce. Wierzę głęboko, że możliwa jest naprawa Rzeczpospolitej; coś, co nazwano potem dobrą zmianą. Wierzę w to głęboko i Państwu bardzo dziękuję, bo ja zamierzam nad tym pracować. Nie ukrywam oczywiście, że bardzo liczę tutaj na nowy rząd – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział też, że zgłosi projekt ustawy o Narodowej Radzie Studiów Strategicznych, o którym ma rozmawiać z przyszłą premier Beatą Szydło.

Forum dla Wolności i Rozwoju potrwa do piątku.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl