fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent Andrzej Duda odwiedził Polski Kontyngent Wojskowy Orlik

Prezydent Andrzej Duda odwiedził żołnierzy w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Amari. Do Estonii udała się także Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda. Polska para prezydencka została powitana na lotnisku przez prezydenta Estonii, Alara Karisa.

Prezydenci spotykają się przed świętami Bożego Narodzenia z żołnierzami Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik oraz naszymi sojusznikami.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że jest to także okazja do rozmowy z estońskim przywódcą.

Dla nas jest to sposobność, żeby porozmawiać o bieżących sprawach. Obecnie dzieje się dużo w przestrzeni europejskiej w sprawach ważnych dla Polski i Estonii. Myślę tutaj o decyzjach, które zapadły na ostatniej Radzie Europejskiej dotyczących Ukrainy i przejścia do etapu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią. Rozmawiamy także o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, o wsparciu dla Ukrainy w walce z jej rosyjskim najeźdźcą, jak również o sytuacji, która panuje dzisiaj na granicach z Białorusią – oznajmił Andrzej Duda.

Kontyngent stacjonujący obecnie Amari to jeden z polskich kontyngentów wojskowych o potencjalnym najwyższym poziomie ryzyka.

Kontyngent – na podstawie postanowienia prezydenta – stacjonuje od grudnia do marca. Wyposażony jest w cztery uzbrojone myśliwce wielozadaniowe F-16.

RIRM

drukuj