fot. PAP/Rafał Guz

Prezydent Bułgarii z oficjalną wizytę w Polsce

Od ceremonii oficjalnego powitania przez prezydenta Andrzeja Dudę na dziedzińcu Belwederu rozpoczęła się dziś oficjalna wizyta w Warszawie prezydenta Bułgarii Rumena Radewa. Bułgarski przywódca spotka się także z premier Beatą Szydło. Rozmowy będą dotyczyły m.in. NATO i UE.

Po oficjalnym powitaniu Rumena Radewa odbędzie się spotkanie par prezydenckich, a później rozmowa „w cztery oczy” obu prezydentów, po których zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Andrzej Dudy i Rumena Radewa. Następnie obaj prezydenci spotkają się z mediami.

Po południu prezydent Bułgarii złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Obaj prezydenci wezmą też udział w Polsko-Bułgarskim Forum Gospodarczym. Wieczorem w Pałacu Prezydenckim obie pary prezydenckie spotkają się ponownie podczas oficjalnego obiadu wydanego przez Andrzeja Dudę i pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę.

Rumen Radew spotka się dziś także z premier Beatą Szydło, a wcześniej z wicemarszałkiem Senatu Michałem Seweryńskim.

Tematami rozmów prezydentów Polski i Bułgarii będzie bezpieczeństwo w ramach NATO, współpraca infrastrukturalna i strategiczna w ramach Trójmorza, przyszłość Unii Europejskiej i plany prezydencji bułgarskiej oraz współpraca handlowa i inwestycyjna.

„Spotkanie prezydentów będzie nawiązywało do ostatniego szczytu Trójmorza, który miał miejsce w Warszawie; będzie okazją do podsumowania tego spotkania i do rozmowy o przyszłości tej inicjatywy. W przyszłym roku odbędzie się szczyt Trójmorza w Rumunii, więc jesteśmy w trakcie rozmów na temat rozwoju tej inicjatywy” – powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Trójmorze to wspólna inicjatywa prezydentów Polski i Chorwacji dotycząca współpracy państw regionu Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne w obszarach energetyki, transportu, cyfryzacji i gospodarki.

Druga kwestia regionalna, która nas łączy z Bułgarią to dziewiątka państw wschodniej flanki NATO – tzw. dziewiątka bukaresztańska (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia i Bułgaria) – dodał Szczerski.

Jesienią 2015 r. w Bukareszcie przywódcy dziewięciu krajów wschodniej flanki NATO podpisali wspólną deklarację, w której m.in. wyrazili zaniepokojenie „trwającą agresywną postawą” Rosji i poparli zrównoważoną obecność NATO w regionie.

„W przyszłym roku znowu szczyt NATO, do którego chcemy się wspólnie przygotować” – zaznaczył Krzysztof Szczerski.

Jak dodał, bliska współpraca tych państw, która miała miejsce przed szczytem NATO w Warszawie w lipcu 2016 r. „zaowocowała dobrymi efektami tego szczytu”.

„Chcemy utrzymać tę dynamikę i tę współpracę poprzez pokazanie wspólnego stanowiska wszystkich krajów dziewiątki wschodniej flanki NATO” – podkreślił szef gabinetu prezydenta.

TV Trwam News/RIRM

drukuj