Krystyna Grzybowska-Rybińska spoczęła na warszawskich Powązkach

Krystyna Grzybowska-Rybińska spoczęła w piątek na warszawskich Powązkach. Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie zmarłą dziennikarkę i publicystkę Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski.

Prezydent nadał Grzybowskiej-Rybińskiej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w twórczości publicystycznej i pracy dziennikarskiej, za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce”.

W imieniu prezydenta RP order przekazała rodzinie doradca prezydenta Irena Zofia Romaszewska podczas uroczystości pogrzebowych, które odbyły się w Kościele św. Karola Boromeusza w Warszawie. Zmarłą 20 września dziennikarkę żegnali przyjaciele i koledzy redakcyjni m.in. Bronisław Wildstein, Rafał Ziemkiewicz, Michał Karnowski, Paweł Lisiecki, Piotr Skwieciński.

Krystyna Grzybowska urodziła się w 1940 r. w Wilnie. Po 13 grudnia 1981 r. nie przeszła pozytywnie procesu weryfikacji przeprowadzanej przez ówczesne władze i wyemigrowała do Niemiec. W latach 90. była korespondentką „Rzeczypospolitej” w Bonn. Po powrocie do kraju publikowała m.in. w „Gazecie Polskiej” i współpracowała z portalem wPolityce.pl i tygodnikiem „Sieci”.

Była żoną zmarłego w 2009 r. dziennikarza Macieja Rybińskiego. Wraz z córką, Aleksandrą Rybińską, zaangażowana była w działalność Fundacji im. Macieja Rybińskiego, przyznającej nagrodę „Złotej Ryby” młodym, zdolnym twórcom felietonów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl