Prezes PiS: W Wielkopolsce zrodziła się filozofia narodowa i tradycja intelektualna walki o Polskę

Polskie państwo powstało w Wielkopolsce, która była przez stulecia fundamentem finansowym naszego kraju; na tej ziemi zrodziła się też filozofia narodowa i tradycja intelektualna walki o nasz kraj – mówił w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji regionalnej w Poznaniu.

„Jesteśmy w Poznaniu, w stolicy Wielkopolski. To jest miejsce, gdzie Polska powstała – Polska powstała w Wielkopolsce, polskie państwo powstało w Wielkopolsce i tutaj przez jakiś czas mieściło się jego centrum” – zaznaczył Jarosław Kaczyński.

„To początek tej niezwykłej tradycji waszej ziemi” – zwrócił się do obecnych na konwencji lider PiS.

Jak wskazał, „ta ziemia była przez stulecia fundamentem finansowym polskiego państwa, także tego państwa już – można powiedzieć na swój sposób – demokratycznego, jak na ówczesne czasy demokratycznego, czyli pierwsze Rzeczypospolitej”.

„Ten czas polskiej budowy, polskiej pierwszej odbudowy – po rozpadzie dzielnicowym – później czas polskiej wielkości, to był (…) ten czas, w którym ta ziemia Polsce służyła, służyła w sposób szczególny – swoją rządnością, swoim wysokim rozwojem, tym wszystkim, co wnosiło w naszą trudną i bogatą w różnego rodzaju wydarzenia (…) ten element, który był potrzebny – spokoju i wsparcia państwa” – podkreślił prezes PiS.

Zauważył, że „później przyszły czasy gorsze”, m.in. czas utraty niepodległości.

„Można powiedzieć, że Wielkopolska ma swoją piękną tradycję insurekcyjną” – zaznaczył.

Przypomniał m.in. Powstanie Kościuszkowski, wsparcie dla Powstania Listopadowego czy Powstanie Wielkopolskie.

„Wielkopolanie mają się czym pochwalić” – stwierdził lider PiS.

Jak oświadczył, to nie jest jedyna tradycja tego czasu.

„Jest także bardzo znacząca tradycja innej walki o Polskę, o polskość. To tutaj powstała specyficzna instytucja (…) Bazar – miejsce gdzie łączono przedsięwzięcia gospodarcze z towarzyskimi, a także kulturalnymi. Tutaj zrodziła się filozofia narodowa (…). Tu powstała tradycja intelektualna walki o Polskę” – powiedział Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zwrócił też uwagę, że w okresie międzywojennym na tej ziemi „dominowała politycznie prawica, dominowały wartości tradycyjne, konserwatyzm”. „W specyficznych formach, właściwych dla tego czasu. Nie do wszystkich z nich możemy dzisiaj nawiązywać, ale to t też piękna i wielka tradycja” – dodał.

„Wreszcie wojna i okupacja, szczególnie tu ciężka – tereny przecież były włączone do Rzeszy. Tu szczególnie trudno było konspirować, a jednak konspirowano” – podkreślił.

„Naprawdę możecie być z tej tradycji dumni, bardzo dumni” – zwrócił się do zebranych lider PiS.

„Ale sądzę, że warto zadać pewne pytanie, ważne pytanie: kto tę tradycję już po 1989 r. kontynuuje, kto jest patriotyczny, kto dobrze rządzi, kiedy rządzi, kto porządkuje państwo, kto porządkuje finanse publiczne?” – pytał polityk.

PAP/RIRM

drukuj