fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Prezydent A. Duda: Bitwa pod Grunwaldem ukształtowała na stulecia obraz tej części Europy 

Na polach Grunwaldu odbywają się uroczystości z okazji 610. rocznicy zwycięstwa wojsk polsko-litewskich nad siłami Zakonu Krzyżackiego. W obchodach wzięli udział prezydenci Polski Andrzej Duda i Litwy Gitanas Nauseda, premierzy obu krajów oraz Wielki Mistrz Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie.

Politycy uczestniczyli wspólnie w apelu grunwaldzkim i złożyli wieńce przed pomnikiem upamiętniającym zwycięstwo sił polsko-litewskich.

W swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda wskazał, że Bitwa pod Grunwaldem ukształtowała na stulecia obraz tej części Europy. Podkreślił, że dzisiejsza rocznica jest dla Polaków symbolem rozkwitu, rozwoju i braterstwa.

– Unia polsko-litewska, o której śmiało można mówić, że była następstwem tamtych wydarzeń i bitwy, ale przede wszystkim zaproszenia i wstąpienia na tron Polski księcia litewskiego – Władysława Jagiełły. Była też początkiem – dzisiaj możemy śmiało mówić tego, jak Europa wygląda dzisiaj, czyli Unii Europejskiej. Była pierwszym pokojowym porozumieniem dwóch państw i dwóch narodów, które chciały żyć razem ze sobą, współtworzyć państwowość i swoją pozycję europejską – powiedział na polach Grunwaldu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Litwy mówił, że dzisiaj polityka historyczna często jest narzędziem rewizjonistycznej polityki i manipulacji skierowanych przeciwko Polsce i Litwie; nigdy tego nie zaakceptujemy – podkreślił.

Pod koniec obchodów odsłonięto obelisk powstały z inicjatywy strony litewskiej, na którym widnieje herb Pogoni i napis w dwóch językach: „Od narodu litewskiego za wspólne zwycięstwo”.

RIRM/PAP

drukuj