fot. PAP/Radek Pietruszka

D. Obajtek: Trzeba skończyć z postsowieckim układem spółek

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreślił, że trzeba skończyć z postsowieckim układem spółek. Dodał, że dzisiaj jest czas na jedną multienergetyczną firmę. W ocenie prezesa płockiego koncernu, do połączenia Orlenu z Lotosem powinno dojść jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Daniel Obajtek spotkał się dziś z zarządem Lotosu oraz stroną społeczną.

https://twitter.com/PKN_ORLEN/status/1283320492967866368

PKN Orlen otrzymał od Komisji Europejskiej warunkową zgodę na przejęcie gdańskiej grupy. To ważny krok w kierunku budowy silnego multienergetycznego koncernu.

Ta fuzja powinna być zrobiona przed wejściem do Unii Europejskiej. Ona wtedy byłaby na innych warunkach. Zupełnie inaczej byśmy działali w regionie. Te nasze oddziałania byłyby inne. Negocjacje z Komisją Europejską były trudne, ale wynegocjowaliśmy optymalne rozwiązania, które opłacają się, by ta fuzja została przeprowadzona. Przed chwilą miałem spotkanie z kadrą dyrektorską, zarządem – rozumieją to w pełni. Miałem też spotkanie ze Związkami Zawodowymi i nie będzie żadnych, podkreślam, żadnych zwolnień grupowych –  zaznaczył Daniel Obajtek.

Warunkiem wydania zgody Komisji Europejskiej na fuzję dwóch podmiotów jest sprzedaż 30 proc. udziałów rafinerii Lotos i 80 proc. stacji paliwowych. W tym drugim przypadku planowana jest wymiana punktów z zagranicznym partnerem.

Prezes Lotosu Paweł Majewski podkreślił, że decyzja KE otwiera zupełnie nowy rozdział w historii gdańskiej grupy.

Grupa Lotos to podmiot o zdecydowanie stabilnej kondycji finansowej, o zaawansowanych projektach rozwojowych. Myślę, że do tej grupy wniesiemy naprawdę istotne walory. To przede wszystkim nasze projekty innowacyjne, wodorowe, to praca nad paliwami alternatywnymi. Myślę, że to jest konieczny krok ze względu na wymagania, które stawiają przed nami warunki transformacji energetycznej, z którą przyjdzie się mierzyć wszystkim podmiotom energetycznym szeroko pojętym i chemicznym. Nie tylko w Polsce, ale przede wszystkim w całej Unii Europejskiej – powiedział prezes Lotosu.

PKN Orlen połączył się w tym roku z koncernem energetycznym – Energa. W planach jest także przejęcia kontroli kapitałowej nad PGNiG.

RIRM

drukuj