A. Zybertowicz: Prezydent Andrzej Duda w kontakcie z kierownictwem tajnych służb

Prezydent Andrzej Duda jest w kontakcie z kierownictwem tajnych służb – powiedział doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz w związku z atakiem USA w Syrii. Podkreślił, że nie można wykluczyć mobilizacji środowisk terrorystycznych, dlatego to nie jest sytuacja obojętna dla Polski.

W nocy z czwartku na piątek siły USA przeprowadziły atak z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk na rządową bazę lotniczą Szajrat w środkowej części Syrii. Była to odpowiedź na wtorkowy atak chemiczny na opanowane przez rebeliantów syryjskie miasto Chan Szajchun, o który USA oskarżyły reżim prezydenta Syrii Baszara-el Asada.

„Prezydent jest w kontakcie z kierownictwem tajnych służb, by Polska wiedziała, czy sprawy mogą się wymknąć spod kontroli” – powiedział prof. Zybertowicz w piątek w Telewizji WP.

Dodał, że „jedno z zagrożeń, jakie wiąże się z takim atakiem, to mobilizacja środowisk terrorystycznych, które mając kłopoty z uderzeniem w cele dobrze chronione, czasami wybierają cele mniej chronione, dlatego to nie jest sytuacja obojętna dla Polski”.

Jego zdaniem „Biały Dom chciałby, by to była jednorazowa akcja, po której i Asad, i Rosjanie zrozumieją ten sygnał, że jeśli nie chcemy dalszej eskalacji przemocy, to powinniśmy szukać jednak rozwiązań pokojowych”. Zaznaczył, że może się jednak okazać, że ta nadzieja się nie spełni.

PAP/RIRM

drukuj