Prezydent: historia Polski to w ogromnej części walka o wolność

Historia Polski to w ogromnej części historia walki o wolność, która kosztowała nas morze krwi, tej najcenniejszej – mówił w środę prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych kombatantom i osobom pielęgnującym pamięć o Żołnierzach Wyklętych.

– Nasza historia, historia 1051 lat Polski, naszej Rzeczypospolitej, to w ogromnej części historia walki o wolność, niepodległość, o państwo polskie, o naszą tożsamość, która przez ponad tysiąc lat historii kosztowała nas morze krwi, tej najcenniejszej – podkreślił Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Bo w tej historii od samego początku – zaznaczył – brali udział „przede wszystkim najlepsi, najszlachetniejsi, najznamienitsi, najbardziej oddani: ojczyźnie, braciom, temu wszystkiemu, co tak ważne, jeśli nie najważniejsze”.

– Mówimy: historia, wydarzenia, wśród nich tzw. druga konspiracja, drugie podziemie niepodległościowe, Żołnierze Niezłomni, Wyklęci – to określenia, wydarzenia, nazwy, to nasza historia, ale ona się składa z indywidualnych bytów” – mówił Andrzej Duda.

Podkreślił, że uroczystość wręczenia odznaczeń to szczególne uhonorowanie indywidualnych twórców historii, jej budowniczych, „bohaterów tamtych dni i bohaterów dla tamtych dni”.

Głos zabrała także Zofia Pilecka-Optułowicz, córka pułkownika Witolda Pileckiego.

– Dzisiaj powinniśmy dziękować im za to, że poprzez ich walkę dzisiaj jesteśmy bezpieczni. Dzisiaj musimy tylko bardzo dobrze pracować, bardzo dobrze się uczyć, żeby Polska mogła być wspaniała, żeby mogła być atrakcyjna dla całego świata, bo takiej historii, jaką ma Polska, nie ma żaden kraj na świecie – zaznaczyła Zofia Pilecka-Optułowicz.

Uroczystości związane z Dniem Pamięci Żołnierzy Niezłomnych odbywają się w całym kraju. Główne obchody zostały zorganizowane w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj