Prezydent podpisał nowelizację ustawy o OZE

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przepisy bez poprawek przegłosował w piątek Senat. Nowe przepisy regulują m.in. kwestie budowy i podatków od wiatraków.

Nowelizacja ujednolica wstecznie sposób opodatkowania tych budowli. Od 1 stycznia bieżącego roku opodatkowana ma być tylko część budowlana wiatraków. Dotychczasowe przepisy pozwalały obłożyć podatkiem zarówno część budowlaną, jak i techniczną. Były na tyle niejasne, że gminy rożnie je interpretowały, przez co w niektórych przypadkach danina była wyższa.

Platforma Obywatelska podnosiła, że zmiana dokona się podczas roku podatkowego i może uderzyć w niektóre samorządy. W Senacie złożono więc wniosek mniejszości, by zmiany weszły od stycznia 2019 r. Wiceszef resortu energii Grzegorz Tobiszowski przekonywał, że nie jest to dobre rozwiązanie.

Myślę, że jest to pewien problem, ale chciałbym też przyjąć ze zrozumieniem, że ministerstwo i rząd nie są tymi, który łatwo proponują to rozwiązanie. Ale jeśli my to wprowadzimy od 2019 r., a spory sądowe są 2-letnie, to może się okazać, że gminy będą zwracać za 2 lata. Wtedy będzie duży problem, w nowych kadencjach, gdzie mogą być nowi włodarze, będą musieli odpowiadać za decyzje swoich poprzedników – powiedział Grzegorz Tobiszowski.

Polityk podkreślał, że w trakcie konsultacji z około setką organizacji i instytucji nie było wielu uwag do proponowanych zapisów. Według niego, gminy mogą porozumieć się z operatorami wiatraków ws. rozłożenia zobowiązań.

Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii ma pomóc w przybliżeniu się do wypełnienia krajowego celu OZE na rok 2020. Teraz Ministerstwo Energii planuje rozpocząć prace nad kolejnymi zmianami w przepisach, by przyśpieszyć rozwój polskich odnawialnych źródeł energii.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl