fot. PAP/Darek Delmanowicz

Premier M. Morawiecki: Otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność dla 2,5 mln obywateli Polski

Mam nadzieję, że nasze prace wkrótce doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność; otwieramy taką możliwość dla 2,5 mln obywateli Polski – poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

„Chciałem dzisiaj przedstawić, czy tak bardzo symbolicznie zainicjować nasze starania, nasze prace, które wkrótce mam nadzieję już doprowadzą do przyjęcia przez parlament ustawy o zamianie użytkowania wieczystego na pełną własność” – poinformował premier na konferencji prasowej w Rzeszowie.

Jak wskazał, jest to „krok w kierunku uwłaszczenia Polaków na ich mieszkaniach, które bardzo często muszą podlegać różnym porządkom związanym z samorządami”. Mateusz Morawiecki zauważył, że samorządy do tej pory miały „bardzo dużą swobodę” w określenia m.in. opłat.

„Czasami te opłaty przyrastały o kilkadziesiąt procent, a rekordowo to nawet o kilkaset procent w ciągu roku. Mieszkańcy nie mogli za bardzo temu zaradzić” – zaznaczył.

„Dlatego zaproponowaliśmy nowe rozwiązania” – mówił Mateusz Morawiecki.

„My poprzez nasze prace w ostatnim roku wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom ludzi i dla 2,5 mln obywateli Polski tworzymy zupełnie nowe możliwości – właśnie otwieramy możliwości przekształcenia użytkowania wieczystego we własność, w sposób taki, żeby nie było konieczności płacenia przez kolejne 60, 70 lat, w niektórych przypadkach corocznej opłaty wnoszonej do samorządu, tylko, żeby w ciągu albo najbliższych 20 lat spłacić tę opłatę zamiany na własność, albo zrobić to jednorazowo w ciągu roku, czy w drugim, czy w trzecim roku” – oświadczył premier.

Jak dodał, rząd chce zaproponować również bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa.

„Ta bonifikata jest nawet w wysokości do 60 proc., a w jednostkach samorządu terytorialnego – czyli gminy, miasta na prawach powiatu – zachęcamy, żeby te bonifikaty były takie, a może nawet jeszcze wyższe” – podkreślił premier.

PAP/RIRM

drukuj