fot. PAP/Radek Pietruszka

Premier M. Morawiecki: Żadna partia w historii III RP nie uzyskała takiego poparcia jak PiS

Żadna partia w historii III RP nie uzyskała takiego poparcia – komentował w Polsat News premier Mateusz Morawiecki pierwsze sondaże po wyborach parlamentarnych. Pytany, czy pozostanie na czele rządu, odpowiedział, że nie jest to teraz analizowane. Dziś cieszymy się tym, co osiągnęliśmy – dodał.

Premier podkreślił, że największa w historii ostatnich 30 lat grupa Polaków nie tylko zaufała PiS, ale powiedziała partii: „Tak, chcemy, żebyście kontynuowali ten rodzaj zmian, te zmiany dla Polski, które rozpoczęliście przez pierwsze cztery lata”.

„Przy takim wietrze w oczy, jaki nam wiał, i z kraju, i zza granicy (…), to, co udało się osiągnąć – przekonać do siebie ludzi, było bardzo trudne do wykonania. Ale zrobiliśmy to i jestem przekonany, że będziemy potrafili kontynuować nasze rządy jeszcze lepiej” – powiedział Mateusz Morawiecki. Wskazał przy tym, że jego formacja przez minione cztery lata bardzo wiele się nauczyła.

Według premiera hasło i myśl przewodnia PiS na kolejne cztery lata: „Wszystko dla dobra Polski, wszystko dla dobra Polaków”.

Mateusz Morawiecki pytany, jak będzie wyglądał nowy rząd i czy on nim pokieruje, odparł, że PiS jest drużyną, a wszystkie sprawy kadrowe i ministerialne będzie rozważało kierownictwo partii.

„To nie są tematy, które dzisiaj są rozstrzygnięte czy analizowane. Dzisiaj jest wieczór wyborczy, dzisiaj się cieszymy tym, co osiągnęliśmy tą ciężką pracą, ciężką kampanią” – zaznaczył.

Premier podziękował sympatykom partii i jej działaczom, którzy wspierali kampanię w każdym zakątku Polski. Podziękował również Polakom, którzy wzięli udział w głosowaniu.

„Nawet jeśli to będzie 60 proc., czyli rekordowa w III Rzeczpospolitej frekwencja, dająca tak silny mandat nam, Prawu i Sprawiedliwości, cały czas zostaje te pozostałe 40 proc. tego społeczeństwa, które nie poszło do głosowania” – zauważył i zapewnił, że PiS jest dla wszystkich.

„Będziemy się starali przekonać wszystkich państwa, że polityka w wydaniu PiS to troska o dobro wspólne” – dodał Mateusz Morawiecki.

PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych, co oznacza możliwość samodzielnych rządów – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły KO – 27,4 proc.; SLD – 11,9 proc.; PSL – 9,6 proc.; Konfederacja – 6,4 proc.

Gdyby takie wyniki potwierdziły się – to według sondażu Ipsos – PiS zdobył 239 mandatów w Sejmie i będzie miał bezwzględną większość. KO będzie miała 130 posłów, SLD – 43, PSL – 34, a Konfederacja – 13. Jeden mandat przypadnie innym komitetom.

Frekwencja – zgodnie z sondażem – w niedzielnych wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1 proc.

PAP

drukuj