Premier Morawiecki wziął udział w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

Przyszłość możemy budować tylko na fundamencie prawdy; obecny rząd zobowiązuje się do obrony tej prawdy i czczenia pamięci ofiar nazistowskich zbrodni – mówił dziś w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wziął udział w uroczystościach z okazji przypadającego dziś Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. [czytaj więcej]

Na obchody odbywające się w stołecznym Muzeum Więzienia Pawiak przybył też m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu podkreślił, że „Niemcy nie zrealizowały swojego morderczego planu” dzięki wspólnemu wysiłkowi wojennemu Polaków. Szef rządu obiecał też wobec przyszłych pokoleń i ocalałych świadków tamtego horroru pamięć o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.

– Czcigodni weterani i kombatanci, zobowiązanie naszego rządu jest bezwarunkowe i absolutne do czczenia pamięci ofiar, obrony prawdy oraz do tego, aby odpowiedzialni za tamte zbrodnie nigdy nie byli zamieniani z ofiarami – żeby kat był katem, a ofiara – żeby darzono ją czcią i pamięcią. Jesteśmy im to winni. Do tego się zobowiązujemy. Ja ze swojej strony chciałbym też podziękować wszystkim, którzy czczą tę pamięć o strasznych latach II wojny światowej, niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych oraz więzieniach takich jak Pawiak. Tylko na takim fundamencie prawdy możemy budować przyszłość – akcentował Mateusz Morawiecki.

Dziś mija też 78 lat od pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz. [czytaj więcej]

Uroczystości z tej okazji odbyły się w Oświęcimiu i leżących obok Harmężach. Przybyła na nie wicepremier Beata Szydło.

Obchody rozpoczęto Mszą św. w Centrum św. Maksymiliana. Ponadto m.in. oddano hołd ofiarom Auschwitz przed tablicą upamiętniającą przybycie pierwszego transportu do niemieckiego obozu i pod Ścianą Śmierci w Oświęcimiu.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl