Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych

W Polsce przypada dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. W tym dniu obchodzimy też 78. rocznicę pierwszej deportacji polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz.

W uroczystościach z tej okazji, które rozpoczęły się w Harmężach, a zakończą w Oświęcimiu, uczestniczy m.in. wicepremier Beata Szydło. Obchody zainaugurowano Mszą św. w Centrum św. Maksymiliana.

Od godz. 11.30 uroczystości trwają w Oświęcimiu. W planie jest m.in. oddanie hołdu ofiarom Auschwitz przed tablicą upamiętniającą przybycie pierwszego transportu do niemieckiego obozu i pod Ścianą Śmierci.

14 czerwca 1940 r., w pierwszym transporcie więźniów, do KL Auschwitz wysłano ponad 700 osób. Byli to głównie ludzie młodzi z Tarnowa, mogący stawiać opór germanizacji ziem polskich – przypomina prof. Jan Żaryn, senator i historyk.

Ze względu na swój skład ten transport będzie świadectwem tego celu ostatecznego, czyli eliminacja i wyniszczenie polskiej inteligencji, na dodatek tej części, która potencjalnie bądź w rzeczywistości będzie mogła odegrać rolę siły oporu wobec niemieckiego najeźdźcy. Ten transport nie będzie rzecz jasna ostatnim. Niemcy, napadając na Polskę we wrześniu 1939 r., w swoich planach od razu mieli na uwadze ten cel, by zlikwidować podstawy rozwoju narodu polskiego na przyszłość, czyli jego elity – zaznacza prof. Żaryn.

Więcej o pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych do niemieckiego obozu Auschwitz można przeczytać [tutaj].

W stolicy uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych rozpoczęły się w południe. Biorą w nich udział m.in. premier Mateusz Morawiecki oraz szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Podczas uroczystości zaplanowano wręczenie medali ,,Pro Patria”. Obchody mają miejsce w Muzeum Więzienia Pawiak.

 

RIRM

 

drukuj