fot. PAP/EPA

Afera podatkowa w Niemczech. Kanclerz w ogniu pytań

Afera podatkowa niemieckich socjaldemokratów coraz bardziej pogrąża kanclerza Olafa Scholza. Prokuratorzy przeszukali jego skrzynkę e-mailową, której używał jako burmistrz Hamburga.

Afera podatkowa, w którą są zamieszani politycy SPD dotyczy operacji cum ex umożliwiających wyłudzanie podatków od obrotu akcjami. W sumie skarb państwa Niemiec stracił miliardy euro – podają tamtejsze  media.

W mechanizm zamieszany był m.in. bank Warburg, któremu lokalne władze Hamburga, zdominowane przez socjaldemokratów, umorzyły 47 mln euro podatku.

Prokuratura prowadzi szerokie śledztwo, a jednym z podejrzanych jest wieloletni poseł SPD Johannes Kahrs, lobbysta banku Warburg. Ostatnio śledczy znaleźli u niego 200 tysięcy euro gotówki.

„Nie wiadomo skąd Kahrs dostał pieniądze i w jakim stopniu socjaldemokraci w Hamburgu skorzystali na tych transakcjach” – zastanawiała się na łamach gazety „Der Spiegel” lider hamburskiej CDU, Christoph Ploss.

Niemieckie media szeroko rozpisują się o aferze podatkowej.

Skandal podatkowy cum-ex kładzie się cieniem na przeszłości kanclerza Niemiec Olafa Scholza” – pisze „Deutsche Welle”.

Prokuratorzy sprawdzają, jaki udział w aferze może mieć Olaf Szolz. Chcą się dowiedzieć, o czym jako burmistrz Hamburga rozmawiał na spotkaniach z prezesem banku Warburga. W związku z dochodzeniem śledczy przeszukali skrzynkę mailowa Scholza, której używał jako burmistrz.

Afera podatkowa wpisuje się w ciąg afer korupcyjnych, które w ostatnich latach dotykają Niemcy – zauważył historyk prof. Tadeusz Marczak.

– Korupcja jest tam zjawiskiem. Nawet te fakty, które zostały ujawnione są wstrząsające, ale musimy sobie zdawać sprawę , że o wielu rzeczach jeszcze nie wiemy – podkreślił rozmówca TV Trwam.

Wiosną wyszły na jaw finansowe powiązania władz Meklemburgii-Pomorza Przedniego z Rosją. Spółka Nord Steam 2 finansowała stowarzyszenie, w którym zasiadali przedstawiciele władz landu. Przykładem niejasnych zależności finansowych była kariera byłego kanclerza Gerharda Schrödera w rosyjskich spółkach paliwowych.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl