Sąd w Koblencji: ZDF musi przeprosić za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady”

ZDF musi przeprosić za użycie kłamliwego sformułowania „polskie obozy zagłady” – tak orzekł Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji. Sąd odrzucił skargę niemieckiej publicznej telewizji, która nie chciała wykonać wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

W ocenie sędziów sformułowanie „polskie obozy zagłady” może wywołać wrażenie, że nie chodzi tutaj tylko o geograficzną lokalizację, lecz także narodową, sugerując, że obozy te były utworzone i prowadzone przez Polaków.

Sprawa ma swój początek w 2013 r. ZDF informując o wyzwoleniu Majdanka i Auschwitz użyła sformułowania „polskie obozy zagłady”. Niemiecką telewizję pozwał Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz. Domagał się przeprosin.

Mec. Lech Obara, który reprezentował Karola Tenderę, zapowiedział, że teraz skieruje wezwanie do komornika w celu wykonania wyroku.

W razie opóźniania się czy jakichkolwiek prób niewykonania zobowiązania, będziemy żądać zastosowania środków przymusu, tj. zgodnie z art. 888 niemieckiego Kodeksu postępowania cywilnego, a więc grzywnę w celu przymuszenia, a nawet areszt. Spodziewamy się oczywiście środków prawnych, jakim jest powództwo przeciwegzekucyjne, będą oni twierdzić, że wykonali wyrok, ale jesteśmy już wprawieni w bojach z prawnikami niemieckiej telewizji ZDF. Wierzymy w to, że i to zostanie zakończone sukcesem – powiedział mec. Obara.

W grudniu 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej telewizji umieścić przeprosiny za użycie określenia „polskie obozy” na stronie głównej jej serwisu internetowego. Oświadczenie w tej sprawie zostało jednak zamieszczone nie na stronie głównej, a na jednej z zakładek portalu.

ZDF może jeszcze odwołać się do Trybunału Federalnego w Karlsruhe. Stacja ma na to miesiąc.

RIRM

drukuj