Szef niemieckiego MSW: „małżeństwo dla wszystkich” jest sprzeczne z konstytucją

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere uznał w wywiadzie dla niedzielnego wydania „Bilda” (BamS), że uchwalona w zeszłym tygodniu przez Bundestag ustawa zezwalająca homoseksualistom na zawieranie związków małżeńskich oraz adopcję dzieci jest sprzeczna z konstytucją.

„Głosowałem przeciwko tej ustawie. Jako prawnik uważam, że w tym przypadku konieczna była zmiana konstytucji” – powiedział de Maiziere.

Jak zaznaczył, dla niego małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. Szef resortu spraw wewnętrznych wskazał ponadto na problemy z wprowadzeniem w życie nowego prawa, wynikające z braku przepisów wykonawczych.

„Będziemy mieli do czynienia z ogromnymi problemami, które trzeba będzie później naprawiać” – powiedział polityk CDU.

Nowe prawo ma obowiązywać od jesieni.

W piątek Bundestag przyznał parom jednopłciowym prawo do zawierania związków małżeńskich, włącznie z prawem do adopcji dzieci. Projekt ustawy zmieniającej kodeks cywilny przeforsowała SPD wraz z partiami opozycyjnymi – Lewicą i Zielonymi. Całkowite zrównanie praw związków homoseksualnych z heteroseksualnymi poparła też cześć posłów klubu parlamentarnego CDU/CSU.

Kanclerz Angela Merkel, która wcześniej pozwoliła deputowanym swojego klubu na głosowanie zgodnie z własnym sumieniem, oddała głos przeciwko.

Po zmianie odpowiedni paragraf kodeksu cywilnego uzyskał brzmienie: „Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci”.

Będąca w tej kadencji poza parlamentem eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) rozważa możliwość złożenia skargi przeciwko ustawie do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego.

„Jestem za podjęciem takiego kroku” – powiedział „BamS” polityk AfD Alexander Gauland.

Wyjaśnił, że małżeństwo dla wszystkich oznacza „relatywizację wartości, która szkodzi społeczeństwu”.

Przeciwny ustawie jest Kościół katolicki.

Małżeństwo – nie tylko w przekonaniu chrześcijan – jest wspólnotą życia i miłości kobiety i mężczyzny jako zasadniczo trwający do końca życia związek otwarty na przekazanie życia” oświadczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec ks. kard. Reinhard Marx.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl