Zarzuty za znieważenie obrazu w Łagiewnikach

Zarzut złośliwego przeszkadzania w uroczystościach religijnych, publicznego znieważenia przedmiotów czci religijnej i obrazy uczuć religijnych postawiła prokuratura Ilonie R., która w niedzielę oblała cieczą obraz Jezusa Miłosiernego w Łagiewnikach i relikwie św. Faustyny.

„Podejrzana Ilona R. po ogłoszeniu jej zarzutu przyznała się do rzucenia pojemników z cieczą; nie przyznała się, by chciała w ten sposób obrazić uczucia religijne będących tam osób czy przeszkadzać w uroczystościach religijnych” – powiedziała rzeczniczka prokuratury Okręgowej Bogusława Marcinkowska.

Po zakończeniu przesłuchania podejrzanej prokurator podejmie decyzję, jakie zastosuje wobec niej środki zapobiegawcze. Według prokuratury podczas oddawania czci relikwiom św. Faustyny Ilona R. dwukrotnie wylała na obraz Jezusa Miłosiernego oraz trumienkę zawierającą relikwie ciecz zawierającą niebieski brokat oraz klej. Tym samym znieważyła publicznie przedmioty czci religijnej i dopuściła się obrazy uczuć religijnych znajdujących się na terenie kaplicy klasztornej osób.

 Grozi jej za to kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Kobieta została zatrzymana przez jedną z sióstr, potem przekazana policji. Obraz, chroniony szybą, nie ucierpiał, zniszczona została jego rama, elementy ołtarza i marmurowa trumienka z relikwiami św. Faustyny. Policja ustalała autora filmiku z tego zdarzenia, który ukazał się w internecie.

Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach jest światowym centrum kultu miłosierdzia Bożego. Tutaj w 1938 r. zmarła jego orędowniczka s. Faustyna Kowalska, kanonizowana 30 kwietnia 2000 roku przez papieża Jana Pawła II; tu znajduje się słynący łaskami obraz Jezusa Miłosiernego. W 2002 roku Jan Paweł II poświęcił nowo wybudowaną bazylikę w Łagiewnikach i zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu.

PAP

 

drukuj