fot. sxc.hu

Niemcy mogą wykupywać polską ziemię

Na Dolnym Śląsku może dochodzić do procederu przejmowania ziem przez Niemców – alarmuje Solidarna Polska. Dolnośląscy rolnicy zgłaszali wielokrotnie zastrzeżenia do sposobu wykupu ziemi przez tzw. „słupy”.

Protesty dotyczące procederu odbywały się też w województwie  zachodnio – pomorskim. Na nieprawidłowości wskazywały ponadto kontrole NIK-u.

Z interwencją w tej sprawie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wystąpiła poseł Beta Kempa, wiceprzewodnicząca Solidarnej Polski. Do tej pory nie otrzymała jednak odpowiedzi.

– Skierowałam swego czasu interwencję, szczególnie do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wskazując, że mogą być zagrożone podstawy ekonomiczne państwa, a także pewne elementy jego suwerenności. Apelowałam, by tę sytuację sprawdzić. Skąd ludzie, którzy są tzw. „słupami” mają środki na to, żeby kupić ziemię, (bo najczęściej bywa tak, że oni tych środków po prostu nie mają)? Nie są w stanie wykazać, skąd je mają. Agencja jeszcze do dzisiaj mi nie odpowiedziała, co może być znakiem tego, że prowadzi postępowanie. Zazwyczaj jeżeli agencja nie chce się czymś zająć, to odpowiada natychmiast. Natomiast jeśli się tym zajmuje, nie odpowiada, a prowadzi postępowanie, które jest na pewno postępowaniem żmudnym, bo wymaga szeregu ustaleń, w tym również ustaleń operacyjnych – stwierdza wiceprzewodnicząca SP.

Poseł zapowiada, że wobec bierności na realne zagrożenie ponowi interwencję u szefa ABW, ministra Spraw Wewnętrznych oraz Ministra Rolnictwa.

– Mamy też kontrole NIK-owskie, które powinny być wzięte pod uwagę, przede wszystkim przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, ministra rolnictwa, któremu Agencja Nieruchomości Rolnych podlega. Pamiętam taką komisję kontroli, gdzie bezradnie rozkładano ręce, a proceder trwa. W związku z powyższym, dzisiaj – ponieważ to żywotnie interesuje w szczególności Polaków na Dolnym Śląsku i jest już założone w tej sprawie stowarzyszenie – (…) trzeba uruchomić w mojej ocenie wszystkie agendy państwa, nawet jeśli one są dzisiaj słabe – zaznacza poseł.

RIRM 

drukuj