fot. flickr.com

Niemcy. Młody Syryjczyk skazany za przygotowywanie zamachu

Sąd w Kolonii skazał w poniedziałek na dwa lata więzienia 16-letniego uchodźcę syryjskiego za przygotowywanie zamachu bombowego. Nastolatek nie przyznał się do winy. Obrona wnosiła o uniewinnienie.

Prokuratura wykazała, że na internetowym czacie „z osobą z Izraela powiązaną z tzw. Państwem Islamskim” Syryjczyk wyraził gotowość zbudowania bomby. Ogłaszając wyrok, sędzia zaakcentowała, że plany zamachu przygotowywanego przez nastolatka były dopiero w bardzo wczesnym stadium i że nie było konkretnego zagrożenia dla ludności.

Nastolatka aresztowano we wrześniu ubiegłego roku w ośrodku dla uchodźców. Proces, z uwagi na młody wiek oskarżonego, odbywał się przy drzwiach zamkniętych. Przez kilka miesięcy Syryjczyk był poddawany obserwacji psychiatrycznej, ale – jak informuje agencja dpa – nie stwierdzono u niego żadnych poważnych zaburzeń.

Sąd wziął pod uwagę, że młody Syryjczyk był „wyjątkowo osamotniony”, kiedy zwrócił się ku dżihadystom. Nie zdecydowano się jednak na zawieszenie wykonania kary z uwagi na stopień radykalizacji skazanego.

Wyrok nie jest prawomocny. Obrona zapowiedziała apelację.

PAP/RIRM

drukuj