Straty wojenne Polski w zakresie dóbr kultury i dzieł sztuki wyniosły co najmniej 18 mld dolarów
Straty wojenne Polski w zakresie dóbr kultury i dzieł sztuki wyniosły co najmniej 18 miliardów dolarów – wynika z najnowszych szacunków. W Sejmie odbyło się dziś posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. reparacji, poświęcone poniesionym w czasie wojny stratom w zakresie szeroko rozumianej kultury.
Raport oparty o dokumenty Biura Odszkodowań Wojennych przedstawił prof. Mirosław Kłusek, z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Profesor zaznaczył, że przedstawione szacunki są skromne, gdyż nie obejmują terenów utraconych przez Polskę po II wojnie światowej.
Prof. Mirosław Kłusek wskazał również, że w zakresie dóbr kultury i dzieł sztuki wielu strat np. wynikających z zaprzestania działalności artystów nie da się policzyć.
– Według tego szacunku, nasze straty w dobrach kultury i dziełach sztuki – to jest bardzo taki skromny szacunek – wyniosły 5 mld 400 mln zł przedwojennych. Przeliczając to według siły nabywczej dolara, porównując 1939 a 2017 r., wychodzi nam prawie 18 mld dolarów amerykańskich, na grudzień 2017 roku. Według mnie jest to kwota niska, tzn. ona podejrzewam, jeżeli zakończymy badania dotyczące strat wojennych w dobrach kultury i dziełach sztuki, kwota ta, podejrzewam, że wzrośnie, ponieważ inflacja dolara amerykańskiego z pewnością, była o wiele niższa, niż wzrost wartości dzieł sztuki – powiedział prof. Mirosław Kłusek.
Podczas dotychczasowych posiedzeń zespołu ds. reparacji zaprezentowano m.in. wysokość szacunkowych strat materialnych i osobowych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny.
Na początku marca przewodniczący zespołu poseł Arkadiusz Mularczyk informował, że prace zakończą się opracowaniem ostatecznego raportu.
Ponadto jego członkowie mają się zająć wypracowaniem rekomendacji nt. działań politycznych i prawnych ws. uzyskania przez Polskę odszkodowań z tego tytułu.
RIRM