Straty wojenne Polski w zakresie dóbr kultury i dzieł sztuki wyniosły co najmniej 18 mld dolarów

Straty wojenne Polski w zakresie dóbr kultury i dzieł sztuki wyniosły co najmniej 18 miliardów dolarów – wynika z najnowszych szacunków. W Sejmie odbyło się dziś posiedzenie parlamentarnego zespołu ds. reparacji, poświęcone poniesionym w czasie wojny stratom w zakresie szeroko rozumianej kultury.

Raport oparty o dokumenty Biura Odszkodowań Wojennych przedstawił prof. Mirosław Kłusek, z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Profesor zaznaczył, że przedstawione szacunki są skromne, gdyż nie obejmują terenów utraconych przez Polskę po II wojnie światowej.

Prof. Mirosław Kłusek wskazał również, że w zakresie dóbr kultury i dzieł sztuki wielu strat np. wynikających z zaprzestania działalności artystów nie da się policzyć.

– Według tego szacunku, nasze straty w dobrach kultury i dziełach sztuki – to jest bardzo taki skromny szacunek – wyniosły 5 mld 400 mln zł przedwojennych. Przeliczając to według siły nabywczej dolara, porównując 1939 a 2017 r., wychodzi nam prawie 18 mld dolarów amerykańskich, na grudzień 2017 roku. Według mnie jest to kwota niska, tzn. ona podejrzewam, jeżeli zakończymy badania dotyczące strat wojennych w dobrach kultury i dziełach sztuki, kwota ta, podejrzewam, że wzrośnie, ponieważ inflacja dolara amerykańskiego z pewnością, była o wiele niższa, niż wzrost wartości dzieł sztuki – powiedział prof. Mirosław Kłusek. 

 Podczas dotychczasowych posiedzeń zespołu ds. reparacji zaprezentowano m.in. wysokość szacunkowych strat materialnych i osobowych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny.

Na początku marca przewodniczący zespołu poseł Arkadiusz Mularczyk informował, że prace zakończą się opracowaniem ostatecznego raportu.

Ponadto jego członkowie mają się zająć wypracowaniem rekomendacji nt. działań politycznych i prawnych ws. uzyskania przez Polskę odszkodowań z tego tytułu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl