fot. flickr.com

Niemcy: rząd chce finansować kształcenie imamów

Niemiecki rząd będzie finansować kształcenie imamów w RFN – poinformował regionalny dziennik „Neue Osnabruecker Zeitung” z Dolnej Saksonii. Właśnie w Osnabruecku rusza w czwartek pilotażowy projekt w tej dziedzinie. Inicjatywa ma przeciwdziałać zagranicznym wpływom na muzułmanów zamieszkałych w Niemczech.

Projekt, w którym biorą udział stowarzyszenia muzułmańskie i Uniwersytet Osnabrueck, jest finansowany ze środków federalnego ministerstwa spraw wewnętrznych. Jeśli przyniesie oczekiwane rezultaty, na uczelni może powstać tzw. kolegium islamskie, które na stałe zajmowałoby się kształceniem imamów.

Inicjatywa ma być próbą przeciwdziałania zagranicznym wpływom wśród muzułmanów mieszkających w Niemczech. Na około 2350 istniejących w RFN meczetów około 900 jest „obsługiwanych” przez Unię Turecko-Islamską na rzecz Religii (DITIB). Formalnie jest to organizacja powiązana z tureckim państwowym Dyrektoriatem ds. Religijnych a pośrednio z partią prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana AKP. DITIB był regularnie oskarżany o szerzenie wpływów AKP w Niemczech i podsycanie tureckiego nacjonalizmu.

W RFN mieszka obecnie około 4,5 mln muzułmanów, w tym 3 mln z Turcji. Połowa z nich wciąż ma tureckie obywatelstwo. Erdogan niejednokrotnie organizował wiece i prowadził agitację wyborczą wśród swoich rodaków mieszkających nad Renem. Każdorazowo wywoływało to ostre reakcje niemieckich władz, które krytycznie oceniają politykę tureckiego prezydenta
i nie chcą, by promował ją wśród mieszkających w RFN Turków. W samej diasporze Erdogan jest postacią kontrowersyjną i ma zarówno gorących zwolenników, jak i przeciwników.

Nie możemy ciągle narzekać, że są u nas obcy imamowie. Inicjatywa to krok we właściwym kierunku, ale powinien on być podjęty dekady temu – chwali w rozmowie z „Deutsche Welle” pomysł kształcenia imamów za państwowe środki Aiman Mazyek, przewodniczący Centralnej Rady Muzułmanów w Niemczech (ZMD) – jednej z organizacji biorących udział w projekcie edukacyjnym.

Obecnie studia z teologii islamskiej są oferowane na kilku niemieckich uniwersytetach, m.in. w Tybindze, Osnabruecku i Norymberdze. Ich absolwenci nie mogą jednak wykonywać funkcji imamów, ponieważ nie uczy się ich niezbędnych do tego umiejętności praktycznych.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl