fot. PAP

Metro Warszawskie: Uruchomienie nowych stacji drugiej linii metra na Woli – 4 kwietnia

Przewidywany termin uruchomienia nowych stacji drugiej linii metra na Woli to 4 kwietnia przyszłego roku – poinformowało Metro Warszawskie. Oznacza to, że obsługa pasażerów ruszy cztery miesiące po zakończeniu prac budowlanych, których koniec planowany jest na 29 listopada.

W komunikacie zamieszczonym na swojej stronie spółka poinformowała, że w celu dotrzymania deklarowanego terminu otwarcia trzech nowych stacji na Woli konieczna była zmiana planu działań zmierzających do uzyskania pozwoleń na użytkowanie.

Z przedstawionego harmonogramu w tej sprawie wynika, że 29 listopada mają zakończyć się prace budowlane, w grudniu i styczniu planowane są odbiory służb zewnętrznych, takich jak sanepid czy straż pożarna. W lutym zostaną złożone wnioski o wydanie pozwolenia na użytkowanie do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Przewidywany termin uruchomienia obsługi pasażerów to 4 kwietnia 2020 roku.

„W dniu 29 października 2019 r. generalny wykonawca, firma Gulermak, przedłożył protokół konieczności, w którym wskazuje na brak możliwości prowadzenia testów wewnętrznych przez wykonawcę w związku z niezrealizowaniem w ustalonym terminie podstawowego przyłącza energetycznego do stacji C07 (aktualnie stacja posiada przyłącze energetyczne o mniejszej mocy) przez INNOGY Stoen operator Sp. z o.o. Tym samym niemożliwe jest także przeprowadzenie wymaganych prawem odbiorów w trakcie obowiązującego terminu prowadzenia prac budowlanych” – poinformowało metro, tłumacząc konieczność zmiany kolejności działań.

Jak podkreślono, taki harmonogram umożliwi otwarcie stacji Płocka, Młynów i Ks. Janusza w czasie czterech miesięcy od zakończenia prac budowlanych, a więc w terminie porównywalnym do odcinka wschodniego.

„Ze względów proceduralnych oraz uwzględniając doświadczenia z procedury odbioru trzech stacji odcinka wschodniego II linii przewidujemy wpisanie powyższego harmonogramu do dokumentacji kontraktowej” – dodano.

Nowy odcinek drugiej linii metra na Pradze-Północ i Targówku – obejmujący stacje: Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy, Trocka – został uruchomiony w połowie września. Na poniedziałkowej konferencji prasowej podsumowującej pierwszy rok prezydentury prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podkreślił, że ma nadzieję na otwarcie kolejnych stacji na Woli na początku przyszłego roku.

PAP

drukuj