fot. PAP/Jakub Kamiński

Warszawa: trwa 6. edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Jeszcze dziś można odwiedzać Miasteczko Funduszy Europejskich na dziedzińcu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

W Miasteczku prezentują się beneficjenci Otwartych Funduszy Europejskich. Jest ono podzielone na kilka stref m.in. design, innowacje, edukacja, zdrowie i dostępność. Wszystko czeka na gości w godzinach od 9.00 do 16.00. Zaplanowano konkursy dotyczące Funduszy Europejskich oraz Unii Europejskiej.

W sumie w całym kraju, od piątku do niedzieli, zaplanowano ok. 830 wydarzeń. Celem akcji jest promocja Funduszy Europejskich – pokazanie projektów, które już udało się zrealizować z tych środków oraz wskazanie nowych możliwości.

Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński zaznacza, że 15. rocznica wejścia Polski do UE to dobry czas na podsumowanie.

Świętując 15-lecie również dokonujemy porównań pomiędzy różnymi krajami. Wcale nie jest tak, że Polska była największym beneficjentem tych funduszy od momentu wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Kiedy podsumujemy wszystkie trzy perspektywy, z których korzystamy, czyli pierwsza to była perspektywa 2000-06, druga 2007-13 i teraz trzecia 2014-20, to ilość funduszy po przeliczeniu na jednego mieszkańca wychodzi prawie 3 tys. euro na jedną osobę – podkreśla min. Jerzy Kwieciński.

Dane resortu finansów za okres od 2004 r. do marca 2019 r. pokazują, że z unijnego budżetu pozyskaliśmy 163,7 mld euro, wpłacając jednocześnie 53,7 mld euro. Oznacza to, że otrzymaliśmy ponad trzykrotnie więcej niż wpłaciliśmy, a bilans netto wynosi niemal 110 mld euro.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl