fot. Paweł Palembas

Marsz przeciwko Ustawie 447

Ulicami Warszawy przejdzie dziś marsz przeciwko amerykańskiej Ustawie 447. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Kolejne kluby parlamentarne sprzeciwiają się żydowskim roszczeniom. W środę projekt ustawy „anty-447” złożyli w Sejmie posłowie Kukiz’15. W piątek swoją propozycję ustawodawczą w tej kwestii przedstawiła Konfederacja.

Just Act – ta ustawa amerykańska zobowiązuje administrację Stanów Zjednoczonych do stałego nacisku, m.in. na państwo polskie w tej sprawie, do monitorowania, do zajmowania się. W związku z tym potrzebne są rozwiązania prawne, potrzebna jest deklaracja polityczna – wskazywał Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, poseł Konfederacji.

Autorem projektu ustawy „anty–447” dla Konfederacji jest publicysta Stanisław Michalkiewicz.

Realizacja roszczeń dotyczących własności bezdziedzicznej doprowadziłaby do politycznego uzależnienia nie tylko państwa polskiego, ale również do zdegradowania we własnym kraju narodu polskiego do trzeciej kategorii – mówił autor ustawy „anty-447”.

Konfederacja liczy, że pod projektem podpiszą się politycy Prawa  i Sprawiedliwości.

Będziemy zbierać podpisy pod tą ustawą. Oczywiście podpisze się cała Konfederacja, bez problemu zbierzemy 15 podpisów, ale będziemy też zbierać podpisy, czy prosić o podpisy, przedstawicieli chociażby PiS. To będzie najlepszy sprawdzian tego jakie maja prawdziwe intencje w tej sprawie – podkreślał Jacek Wilk, poseł Konfederacji.

Rząd zaprzecza, jakoby miał zamiar wypłacać jakiekolwiek odszkodowania i zapowiada własne rozwiązania prawne. Szczegóły ma przedstawić w przyszłym tygodniu.

Tymczasem dziś ulicami Warszawy przejdzie marsz, właśnie przeciwko Ustawie 447.

O godzinie 14.00 z placu przed budynkiem Rady Ministrów wyruszy marsz przeciwko Ustawie 447. Marsz zapowiada się niezwykle licznie. Będzie to ogromna demonstracja Polaków, którzy sprzeciwiają się tego typu polityce i tego typu żądaniom – akcentował poseł Jacek Wilk.

Ustawę 447 w ubiegłym roku podpisał prezydent USA Donald Trump. Nowe prawo daje amerykańskiemu Departamentowi Stanu możliwość wspierania organizacji zrzeszających ofiary Holokaustu w sprawach roszczeń majątkowych. Kontrowersje budzi pojęcie własności bezspadkowej. Podmioty żydowskie niemające związku z ofiarami Holokaustu będą mogły starać się o odszkodowanie za tę własność. Sama ustawa nie przewiduje żadnych sankcji dla państw, na terenie których jest pożydowskie mienie bezspadkowe. Organizacje żydowskie żądają od Polski wypłaty roszczeń w wysokości co najmniej 65 miliardów dolarów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj