fot. twitter.com/KUKIZ15

Kukiz’15 naciska na rząd, aby przyjął oficjalne stanowisko dot. amerykańskiej Ustawy 447

Kukiz’15 chce, aby rząd przyjął oficjalne stanowisko dot. amerykańskiej Ustawy 447. Projekt uchwały w tej sprawie został złożony w Sejmie.

Projekt uchwały zobowiązuje rząd do oficjalnego poinformowania Stanów Zjednoczonych i Izraela, że „Polska nigdy nie pokryje żadnych roszczeń za bezspadkowe mienie ofiar II wojny światowej i Holokaustu”.

Projekt wzywa Radę Ministrów „do niezwłocznego przedstawienia Sejmowi kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej zapewniającej częściowe odszkodowania prawowitym właścicielom pozbawionym własności przez reżim komunistyczny”. Chodzi także o zablokowanie procederu tzw. dzikiej reprywatyzacji. Jasne stanowisko rządu da Polakom poczucie bezpieczeństwa – uzasadnia poseł Kukiz’15 Paweł Szramka.

­ Myślę, że warto, aby nasz rząd jednoznacznie wypowiedział się w tej kwestii, ponieważ nawet te protesty w USA pokazują, że Polacy nie są pewni tego, czy jesteśmy w tej sprawie bezpieczni. Myślę, że jednoznaczny głos z polskiego Sejmu w dużej mierze zamknąłby sprawę – stwierdził Paweł Szramka.

– Tutaj kuleje przede wszystkim nasza dyplomacja. To my nie potrafimy z naszą racją przebić się, dlatego nawet przy okazji protestów w USA nasi dyplomaci, nasz MSZ powinien bardzo mocno tutaj zadziałać i pokazać, że jest sprzeciw naszych obywateli wobec takiego działania – dodał.

Prezydent USA Donald Trump ustawę o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono, podpisał w maju 2018 r. Tzw. Just ACT dot. restytucji mienia ofiar Holokaustu.

Choć polski rząd zapewnia, że ustawa nie dotyczą Polski, to przepisy budzą duże kontrowersje. Przeciw ustawie protestuje m.in. amerykańska Polonia.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl