Trwają prace nad odpowiedzią na projekt opinii Komisji Weneckiej

Trwają prace nad odpowiedzią na projekt opinii Komisji Weneckiej ws. zmian w polskim Trybunale Konstytucyjnym. Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował, że rząd zamówił w tej sprawie ekspertyzy. Szef MSZ podkreślił, że raport Komisji do niczego Polski nie zobowiązuje.

Również szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa podkreślała, że opinia Komisji Weneckiej jest niewiążąca.

– Dla mnie jest ważne, żeby Polacy czuli się dobrze w naszym kraju. Komisję Wenecką oczywiście witamy serdecznie, ugościmy ją, a ze zdaniem możemy chętnie polemizować – zresztą na najwyższym poziomie prawniczym. Poczekajmy oczywiście na oficjalny dokument i wtedy będą podejmowane wszelkie decyzje. „Co nagle to po diable”, my jesteśmy bardzo spokojni – komentowała sytuację Beata Kempa.

Projekt raportu Komisji Weneckiej został w minionym tygodniu wysłany do polskich władz. Dokument, w którym Komisja mówi o paraliżu TK, ujawniła wcześniej „Gazeta Wyborcza”.

Szef polskiego MSZ skierował w związku z zaistniałą sytuacją list do sekretarza Rady Europy Thorbjřrna Jaglanda. „Z przykrością stwierdzam, ze działania Komisji Weneckiej, jeszcze przed konkluzjami jej pracy, zostały bez skrupułów wykorzystane do celów politycznych” – oświadczył w liście minister Witold Waszczykowski.

Oficjalną opinię Komisja Wenecka ma przyjąć na sesji plenarnej 11-12 marca.

RIRM

drukuj