fot. PAP/Leszek Szymański

Szef MSZ spotkał się z rosyjskim ambasadorem

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski spotkał się dziś rano z ambasadorem Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiejem Andriejewem. Rozmowa odbyła się na prośbę rosyjskiego dyplomaty.

Minister Waszczykowski poinformował, że spotkanie było krótkie i miało charakter kurtuazyjny.

Spotkanie trwało pięć minut. Było kurtuazyjne, nie przynoszące żadnego przełomu i nie wnoszące niczego nowego do relacji polsko-rosyjskich. Ambasador złożył tylko życzenia noworoczne i ja na tyle wykorzystałem udział pana ambasadora w tym spotkaniu do tego, żeby przypomnieć, iż jesteśmy zaniepokojeni ostatnimi kwestiami, ostatnią interpretacją przepisów rosyjskich, która uniemożliwia naszym przewoźnikom transport towaru przez Rosję – poinformował minister Witold Waszczykowski.

Wczoraj fiaskiem zakończyła się kolejna tura polsko-rosyjskich negocjacji ws. zasad prowadzenia transportu, w której wzięli udział przedstawiciele rządów Polski i Rosji w randze wiceministrów oraz przedstawiciele przewoźników. Strona polska zwracała uwagę, że propozycje Rosjan były nie do przyjęcia.

Kilka dni temu minister Witold Waszczykowski, przedstawiając w Sejmie priorytety polskiej dyplomacji na rok 2016, podkreślał, że w interesie Polski leżą pragmatyczne i rzeczowe stosunki z Rosją. Dodał wówczas, że należy dążyć do konstruktywnego dialogu, wyrównywania relacji oraz uwzględniania polskich interesów i oczekiwań.

RIRM

drukuj