Prezydent Rosji w poniedziałek będzie na manewrach Zapad-2017

Prezydent Władimir Putin pojawi się na jednym z etapów rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad-2017. 18 września, będzie je obserwował w obwodzie leningradzkim w północno-zachodniej Rosji – poinformował Kreml.

Rzecznik prezydenta Dmitrij Pieskow zaznaczył, że wyjazd Władimira Putina na ćwiczenia wojskowe Zapad-2017 „nie jest związany z zaniepokojeniem państw zachodnich” z powodu tych manewrów.

„Putin zawsze wizytuje takie wydarzenia jako zwierzchnik sił zbrojnych” – wyjaśnił Dmitrij Pieskow.

Na początku września media rosyjskie zapowiadały, że Władimir Putin wspólnie z białoruskim prezydentem Alaksandrem Łukaszenką odwiedzi jeden z poligonów w Rosji, na których odbywają się manewry.

Jednak piątkowy dziennik „Kommiersant” przekazał, powołując się na źródło wojskowo-dyplomatyczne, że Łukaszenka raczej nie przyjedzie do Rosji.

Przed czterema laty podczas ćwiczeń Zapad-2013 Putin i Łukaszenka najpierw wspólnie odwiedzili poligon w obwodzie grodzieńskim na Białorusi, a następnie w obwodzie kaliningradzkim, w Rosji.

Ćwiczenia strategiczne Zapad-2017 odbywają się na głównie na terytorium Białorusi oraz na trzech poligonach w Rosji: w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim (poligon Prawdinskij), obwodzie leningradzkim (poligon Łużskij) i obwodzie pskowskim (Strugi Krasnyje).

Według oficjalnych danych w manewrach ma wziąć udział około 12,7 tys. żołnierzy (w tym na Białorusi nieco ponad 10 tys.) i blisko 700 jednostek sprzętu wojskowego. Ze strony rosyjskiej planowane jest zaangażowanie 5,5 tys. żołnierzy (w tym na terytorium Białorusi – około 3 tys.), ze strony białoruskiej przewidziany jest udział około 7,2 tys. żołnierzy.

Ćwiczenia, z powodu których zaniepokojenie wyrażało NATO, mają trwać do 20 września.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl