USA i Rosja pracują, by odciąć finansowanie dżihadystów

Agencja AFP poinformowała, że Stany zjednoczone i Rosja pracują w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad nowymi rezolucjami, które mają odciąć finansowanie dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS).

Ambasador USA przy ONZ Samantha Power powiedziała w rozmowie z dziennikarzami, że Waszyngton chce „wzmocnić i zracjonalizować wysiłki RB w kwestii finansowania IS”. Stany Zjednoczone chcą także, by sankcje przeciw tym, którzy pomagają finansowo Państwu Islamskiemu, były bardziej surowe.

Power zaznaczyła, że Waszyngton pod koniec zeszłego tygodnia otrzymał od Moskwy projekt rezolucji w tej sprawie i analizuje go. Zamiarem Stanów Zjednoczonych, które w grudniu przewodniczą Radzie Bezpieczeństwa, jest zakończenie projektu dokumentu do 17 grudnia.

Z kolei stały przedstawiciel Rosji w ONZ Witalij Czurkin powiedział dziennikarzom, że jego kraj chce zaostrzenia poprzedniej, lutowej rezolucji dotyczącej kwestii finansowania IS.

Ambasador podkreśliła, że Rosja i USA mają wspólny cel, jednak nie sprecyzowała, czy istnieje możliwość, by oba kraje ustaliły wspólną wersję tekstu.

Rezolucja przyjęta przez Radę Bezpieczeństwa w lutym zabrania kupowania starożytności pochodzących z ogarniętej wojną Syrii, a także grozi sankcjami państwom i podmiotom kupującym ropę naftową od dżihadystów. Wówczas tekst rezolucji zgłosiła Rosja, a dokument został przyjęty jednomyślnie.

Jak pisze agencja AFP, rok temu oenzetowscy eksperci szacowali, że zyski IS ze sprzedaży ropy wynosiły między 850 tys. a 1,65 mln dolarów dziennie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl