Polsko-francuskie spotkanie szefów dyplomacji

W najbliższych dniach dojdzie do spotkania szefów dyplomacji Polski i Francji. Rozmowy mają dotyczyć spraw bieżących, w tym m.in. zakończenia rozmów z Airbus Helicopters w sprawie umowy offsetowej dotyczącej kontraktu na zakup śmigłowców Caracal.

Polski rząd nie kupi 50 francuskich maszyn. Zdecydowały o tym interes ekonomiczny państwa, a także bezpieczeństwo. To spowodowało ochłodzenie stosunków miedzy Paryżem a Warszawą.

Minister Witold Waszczykowski przeprowadził wczoraj rozmowę telefoniczną ze swoim francuskim odpowiednikiem.

Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji relacji polsko-francuskich. Tłumaczyłem mojemu francuskiemu koledze, że te relacje są na tyle bogate, że nie mogą zależeć od kwestii kilkudziesięciu śmigłowców, bo łączy nas znacznie więcej niż w tej chwili podzieliło. Umówiliśmy się, że przygotujemy spotkanie, które odbędzie się najprawdopodobniej w najbliższych dniach. Będzie ono dotyczyło wszystkich kwestii, które są w tej chwili między Polską a Francją – powiedział minister Waszczykowski.

W piątek Pałac Elizejski poinformował, że prezydent Francji Francois Hollande odłożył planowaną wizytę w Polsce na skutek fiaska rozmów w sprawie śmigłowców Caracal. Wizytę w Polsce odwołał także minister obrony Francji.

Przedstawiciele polskiego rządu podkreślają, że Airbus Helicopters może wziąć udział w kolejnym przetargu na śmigłowce. Zastrzegają jednak, że oferta musi być korzystna dla Polski.

 

RIRM

drukuj