MSWiA: do Polski w tym roku trafi mniej uchodźców

W tym roku do polski ma trafić mniejsza część z zadeklarowanej liczby imigrantów. Większość zostanie przyjęta w roku 2017 – informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na razie nasz kraj udostępnił 100 miejsc dla tzw. uchodźców.

W ciągu dwóch lat w całej Unii Europejskiej relokacją ma zostać objętych 160 tysięcy imigrantów.

Poprzedni rząd zgodził się by do Polski trafiło 7 tys. osób. Kwota ta może jednak urosnąć nawet do 12 tys. ponieważ pozwalają na to przyjęte wcześniej mechanizmy – powiedział wiceszef MSWiA Jakub Skiba.

W trakcie obrad sejmowej komisji administracji zaznaczył, on że decyzje dot. kwot uchodźców których przyjmiemy w tym roku mają zostać podjęte wkrótce.

– Dla nas jest oczywiste, że gro tych decyzji powinno przypadać na rok 2017, a nie 2016 – chociażby dlatego, że procesy rejestracji, weryfikacji tych uchodźców w miejscach, gdzie się pojawiają, są daleko odbiegające od jakichkolwiek standardów i absolutnie nie gwarantują bezpieczeństwa. W związku z powyższym, państwo polskie nie może sobie pozwolić na działania nieprzemyślane – podkreślił Jakub Skiba.

Z najnowszych danych Komisji Europejskiej wynika, że Polska udostępniła do tej pory 100 miejsc dla imigrantów. W sumie państwa Unii Europejskiej przygotowały ich ponad 4200.

RIRM

drukuj