fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

USA rozmawiają z Japonią i Koreą Płd. ws. prób nuklearnych Korei Płn.

Prezydenta Stanów Zjednoczonych Barack Obama rozmawiał przez telefon z prezydent Korei Płd. Park Geun Hie, a sekretarz stanu John Kerry – z szefem japońskiego MSZ Fumio Kishidą, nt. środowych prób nukleranych Pjongjangu – poinformował Biały Dom i Departament Stanu USA.

W rozmowie z Park – przeprowadzonej w nocy ze środy na czwartek – Obama potwierdził zobowiązanie USA do obrony Korei Południowej w ramach sojuszu obronnego. Przywódcy porozumieli się, że będą pracować nad „zgodną międzynarodową odpowiedzią na najnowsze nieodpowiedzialne zachowanie Korei Północnej” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.

Z kolei Departament Stanu USA poinformował w swoim oświadczeniu, że w rozmowie Kerry’ego i Kishidy także podkreślono konieczność wypracowania wspólnej międzynarodowej odpowiedzi na próby nuklearne Pjongjangu nazywane przez władze USA „nieodpowiedzialną prowokacją”. W rozmowie tej amerykański sekretarz stanu także zapewnił o zobowiązaniu USA do obrony sojuszniczej Japonii.

Władze Korei Północnej oświadczyły w środę, że kraj przeprowadził próbny wybuch bomby wodorowej, potężniejszej od trzech testowanych wcześniej ładunków, choć rezolucje ONZ zabraniają Pjongjangowi wszelkiej aktywności nuklearnej i balistycznej pod groźbą sankcji. Wielu ekspertów wątpi jednak, czy kraj mógł dokonać takiego postępu w swoim potencjale. Źródła amerykańskie zastrzegają, że potrzeba co najmniej kilku dni na ustalenie, jakiego rodzaju urządzenie nuklearne zostało przetestowane przez Pjongjang.

PAP/RIRM

drukuj